Egy londoni bárban dolgozott egészen a járványhelyzet miatti kényszerszabadság és zárlat érvénybe lépéséig az a Pécshez közel élő fiatal nő, aki jelenleg kéthetes otthoni vesztegzárát töltve mesélt lapunknak élményeiről.
Mint mondta, Londonból hazaérve azt tapasztalta, hogy Magyarországon látszólag egyelőre lazábban veszik az emberek a járványhelyzetet, mint Angliában. Hozzátette, szerinte ez azért lehet, mert itt nem rohamos a vírus terjedése jelenleg.
A baranyai nő most kéthetes karanténban van a szülei házában. Családjával állítása szerint részletes tájékoztatást kaptak arról, mit hogyan tegyenek; még arról is, hogyan mossák ki a ruháit. Véleménye szerint becsülendő, hogy a vesztegzárat kötelezővé tették az országba külföldről beérkezőknek, sőt azt is jónak véli, hogy matricát kellett a bejárati ajtajukra ragasztani, mások figyelmeztetésére. Elmondta, mióta itthon van minden nap felkeresték a rendőrök, hogy teszteljék, betartja-e a szabályokat. Még Viberen is ellenőrizték, tette hozzá.
– Március 16-a volt az utolsó munkanapom a londoni pubban, ahogy szerintem a városban körülbelül mindenkinek ez volt. Akkor értesültünk róla, hogy a vírus rohamosan kezdett terjedni Angliában, ahogy más országokban is. Sok munkatársam először nem vette komolyan, csak legyintettek a téma kapcsán. Később aztán ők is rájöttek, hogy nem vicc ez az egész. Ez négy hete volt. Onnantól kezdve kiürültek az utcák, a metrójáratok számát először csökkentették, majd leállították őket. Buszok már csak korlátozottan jártak, az embereket társadalmi távolságtartásra és otthoni munkavégzésre kérték. Ekkor már sokan védőmaszkban jártak és eluralkodott az embereken a pánik. Mikor vásárolni szerettem volna nehezen lehetett találni bármit is a polcokon, a boltok ki voltak fosztva – mesélt a kezdetekről lapunknak a baranyai nő.
Az első hétben-hetekben tapasztalható pánik aztán szépen lassan alábbhagyott, folytatta az elbeszélést interjúalanyunk. Majd a brit kormány bejelentette a zárlatot, ami azt jelenti, hogy egy nap egy óra kinti testmozgás engedélyezett a londoniaknak; illetve boltba, gyógyszertárba és munkába mehetnek csak az emberek. A boltokban bevezették, hogy két méteres távolságot kell tartani egymástól és a sorban álláshoz matricákat ragasztottak a padlóra a távolságtartást célozva.
– A parkokban kezdetben sok ember volt a gyönyörű időjárás miatt, de a miniszterelnök azóta minden közterületet, parkot és játszóteret lezáratott. A rendőrök el is küldenek mindenkit, aki nem tartja be a szabályokat. Az utcák teljesen elnéptelenedtek és csak futó, sportoló embereket lehetett kint látni. Úgy látszik, hogy működik a dolog és a londoni lakosok be is tartják a szabályozást. Azóta is ugyanezek az előírások vannak érvényben és valószínűleg még három hétig tart majd a zárlat, mivel tudtommal mostanra várják a járvány tetőzését. Az alkalmazottak óraszámuknak megfelelően 80 százalékos fizetést kapnak, de a vállalkozók és cégek is támogatásban részesülnek. A hiteleket az itthonihoz hasonlóan ott is befagyasztotta a kormány – mondta végezetül a Londonból hazatért baranyai nő.
Korábban egy az ausztriai Tirol tartományból hazatért házaspár is mesélt élményeiről lapunknak, ezt IDE kattintva olvashatjuk.
Kiemelt kép: Expess.co.uk