A magyarok háromnegyede szerint nőtt a korrupció, és ők maguk is több kenőpénzt fizettek – derül ki a Transparency International (TI) Globális Korrupciós Barométer 2010-es jelentéséből.
Az eredmények szerint Magyarországon a megkérdezettek 75 százaléka véli úgy, hogy az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban. Ez egész Európában a második legrosszabb arány Románia után. A magyar válaszadók a pártokat tarják a legkorruptabbnak, őket az üzleti szektor képviselői követik. A bizalom hiányát jelzi, hogy Magyarországon az üzleti szektort az európai átlagnál lényegesebben korruptabbnak ítélik meg – derül ki a TI közleményéből.
Az elmúlt évben a legtöbb kenőpénzt Magyarországon az egészségügyben fizették a megkérdezettek. Míg 2009-ben a válaszadók 18 százaléka adott kenőpénzt az egészségügyben, addig 2010-ben már 26 százalékuk. Világviszonylatban a rendőrségnek fizettek legtöbben kenőpénzt.
A Transparency International Globális Korrupciós Barométere (Global Corruption Barometer – GCB) az egyetlen egész világra kiterjedő olyan közvélemény kutatás, amely a korrupcióval kapcsolatos tapasztalatokra fókuszál. A Transparency International megbízásából készült idei Globális Korrupciós Barométer 86 ország több mint 91.000 állampolgárának véleményét tükrözi. Magyarországon 1.000 fős mintán zajlott a lekérdezés, 2010. június 28. és július 9. között.
Az eredményeket és a TI javaslatait csütörtökön sajtótájékoztatón ismertetik.