Egész napos SEEMIG konferenciát rendeztek kedden Pécsen az európai országok be- és kivándorlási jelenségeinek kutatásáról. A különböző előadások a migrációval, humán erőforrással és a munkaerőpiaccal kapcsolatos rendszerekről szóltak.
A rendezvényen olyan szakértők, kormányzati tisztviselők vettek részt, akik munkájának fontos részét képezik a különböző, átfogó adatok feldolgozása. A SEEMIG workshop fő feladata, hogy olyan cselekvési tervet fogalmazzanak meg a jelenlévő szakemberek, amely alapján javítani lehet a migrációs mozgásokat rögzítő adatrendszerek minőségét és felhasználhatóságát.
A konferenciát Girán János, a pécsi önkormányzat kabinetfőnöke nyitotta meg.
– Nagy a felelősségem abban, hogy minden döntés-előkészítés olyan adatokra, információkra támaszkodjon, melyek egy jó alapot képeznek az elképzelés megvalósításához – fogalmazott Girán. – Nem mindegy ugyanis, milyen háttér és milyen adatok mentén dolgozunk, azért, hogy a legjobb eredményeket kapjuk.
A kabinetfőnök kiemelte, a jelenleg is zajló migrációs folyamatok népességfogyáshoz vezetnek, így a legfontosabb kérdés, hogy ez miként állítható meg, vagy hogyan fordítható vissza, amihez vonzó alternatívát és közeget kell biztosítania a városnak.
Füzér Katalin a pécsi önkormányzat szakértője, a PTE adjunktusa és a konferencia moderátora elmondta, a települési, különösen a nagy városok önkormányzatai nehéz helyzetben vannak, amikor tényeken alapuló stratégiai tervet kell készíteniük.
– A legtöbb esetben azzal szembesülnek a városok, hogy a migrációs adatok nehezen vagy egyáltalán nem hozzáférhetőek, így ez nagy kihívást jelent számukra – magyarázta Füzér. – A konferencia segítségével célunk egy olyan adatbázis létrehozása, mely képes a legfontosabb helyi társadalmak változásaival kapcsolatos adatok tárolására és frissítésére.
A SEEMIG (Managing Migration and its Effects in South-East Europe) névre keresztelt projekt célja, hogy egységes mérési és fogalmi rendszereket állítson össze, ezzel segítve a helyi, regionális és nemzeti szintű közigazgatási szereplők és politikai döntéshozók munkáját.
A projektet a KSH vezeti, Bulgáriában, Szlovákiában, Ausztriában, Olaszországban, Szlovéniában, Szerbiában és Magyarországon 28 partner, valamint a magyar államigazgatás, a helyi önkormányzat, kutató intézetek és kutatók, illetve a PTE vesz részt.
A konferencián előadást tartott többek között Melegh Attila, a SEEMIG projektvezetője, a Központi Statisztikai Hivatal vezető főtanácsosa, a Corvinus Egyetem egyetemi docense is, de Janovics László, a munkaügyi központ igazgatója részt vett a rendezvényen.