Ha a vállamra dobom, kövess! Ha az ablakba teszem, tudd: figyelnek – üzenetek, amiket egy apró tárgy segítségével tudtak átadni: a keszkenővel. A múlt századi tárgy kevésbé az orrfújásra, a legtöbb esetben üzenetek átadására volt használatos. A titkos kis tárgyakat modern köntösben Pécsett mutatja be két külföldi diák, saját elképzelés, minták, színek és motívumok alapján.
Az Ökográf Egyesület Pécs Vándorkönyve után, újra valami nagyot alkot. Az Erasmus+ program keretein belül Pécsett élő, külföldi diákok mutatják be egy kiállítás keretein belül a múlt század Európájának textilzsebkendőit, a hozzájuk fűződő titkos nyelvezetet, a színek szimbolikáját, motívumokat. A két lány, Rosita Uricchio, grafikus dizájner és Ezgi Akpinarli, divattervező tervezte, és varrta meg a zsebkendőket, amiket február hetedikén mutattak be a Monokrom Design Store-ban. A kiállítás egy hétig tekinthető meg.
Vissza a tradíciókhoz
A keszkenőket a századforduló előtti időkben elsősorban nem az orrfújásra használták az emberek. A kis tárgyaknak volt egy komplett jelnyelve és színszimbolikája, az Európára jellemző értelmezések tárháza pedig elég széles volt. A keszkenő, egy kézben tartott díszes textildarab volt, amitől csinosabb lett az ember, ezért a divat szerves része is volt.
Bizonyára mindannyian emlékszünk még az „Elvesztettem zsebkendőmet, szidott anyám érte” kezdetű mondókát. Nem volt ritka, hogy a nő elejtette zsebkendőjét – ahogy a mondóka is utal erre – azzal a céllal, hogy amikor a férfi udvariasan felveszi a földről a zsebkendőt, megérinthesse a hölgy kezét.
– Ha például sétált az utcán a nő, és a vállára tette a zsebkendőt, azzal azt üzente: kövess! Ha a szájához érintette, akkor titokra utalt. Ha azonban az ablakba tette ki, azt akarta közölni, figyelik – meséli Pataki Erika, a projekt koordinátora. Hozzáteszi, hogy mivel akkoriban a nők nem tudtak találkozgatni a férfiakkal, kialakult ez a fajta jelrendszer, aminek során észrevétlenül tudtak a szerelmesek kommunikálni.
A keszkenő azonban szép lassan kikopott a divatból, mára már a zakózsebekbe is csak épphogy belefér az apró textildarab, jelnyelvét ma már nem „beszélik”. Pataki Erika, és két külföldi társa a tradíciókhoz nyúl vissza, és kortárs elemekkel ötvözve eleveníti fel a keszkenők divatját.
A kiállításon természetesen megvásárolhatóak a termékek, a két külföldi diáklány hosszú távú céljai közt szerepel az is, hogy betörjenek a piacra keszkenőikkel.
Nem csak divat, környezetvédelem is
A pécsi csapat másodlagos célja a környezetvédelem fontosságának hangsúlyozása: rengeteg eldobható zsebkendőt használunk, ugyanakkor az egyedi, limitált szériás, kézzel készített zsebkendőkkel magunk is tehetünk azért, hogy ne pazaroljunk el feleslegesen papírzsebit
– Természetesen nem dobunk el egy ilyen gyönyörű zsebkendőt, így nem az „elhasználom és eldobom” elv érvényesül – mondja Erika.
Kiemelt kép: Fortepan