-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaHelyi hírek„A múltra való emlékezés a jövő közös feladata”

„A múltra való emlékezés a jövő közös feladata”

A hagyományoknak megfelelően a pécsi köztemető magyar-német katonasírjainál rendezte meg november 2-án a Nikolaus Lenau Közművelődési Egyesület és a Pécsi Német Önkormányzat a II. világháború és az önkényuralmak áldozatairól való ökumenikus megemlékezést. 

A számos megemlékező jelenlétében zajló rendezvény kezdetén a nagyárpádi Ritter zenekar eljátszotta a magyar, a német, valamint a magyarországi német himnuszt, ezután a keresztény egyházak képviselői mondtak imát, majd dr. Gerner Zsuzsanna, a Németországi Szövetségi Köztársaság tiszteletbeli konzulja beszéde következett, melyben többek között összefoglalta a főbb világháborús eseményeket, valamint a szörnyű következményekről is beszélt: 50 millióan estek közvetlenül áldozatául 1939 és 1945 között az összetűzéseknek, további 20 millió áldozat halálát pedig a harcok következményei okozták, az elhunytak több mint fele a civil lakosság körébe tartozott. Mint mondta, a csatákon és a mindaddig ismeretlen mértékű romboláson túl elképzelhetetlen kegyetlenséggel elkövetett bűnök is jellemezték ezt az időszakot.

Dr. Gerner Zsuzsanna

A pécsi tiszteletbeli konzul emlékeztetett: május 8-án volt a 77. évfordulója annak, hogy Európában véget ért a sok szörnyűség, később a volt Jugoszlávia területén 1991 és 2001 között azonban újabb konfliktusok és háborúk sorozata zajlott, amik a második világháború vége óta a legvéresebb összecsapások közé tartoztak. Az ukrajnai háború kirobbanásával most ismét fordulat vette kezdetét az egész kontinens számára, a fenyegetés riasztóan jelen van, mindannyiunkat sokkol és félelmeket szít  – tette hozzá.

„A történelem arra tanítja az embereket, hogy a történelem nem tanít semmit az embereknek.

Sajnos az indiai jogász és a szabadságmozgalom szellemi vezetője, Mohandas Karamchand Gandhi ezen gondolata rendkívül aktuális. Szakértők és békeintézetek statisztikái szerint 2021-ben 22 háború és 355 konfliktus volt a világon, utóbbiak közül 204 fegyveres. Ezeket a számadatokat közben meghaladta a szomorú valóság: a 2021-es listában Oroszország, Ukrajna elleni agressziója még nem szerepelt háborúként. A küzdelem alig néhány hónap alatt több tízezer emberéletet követelt, köztük rengeteg civil áldozatot” – ismertette a kimutatások sokkoló eredményét Gerner Zsuzsanna.

Beszédéből kiderült: a katonai összecsapások száma világszerte évek óta folyamatosan nő, csakúgy, mint a háborúk elől menekülő és életüket menteni próbáló emberek száma. Mint mondta, naponta átlagosan 500 ember hal meg erőszakos konfliktusok következtében, ami évi 182 ezer háborús elhunytat jelent. Az idei World Peace Index adatok szerint bolygónkon mindössze tíz ország tekinthető teljesen békésnek, ezek nem vesznek részt háborúkban, és nincsenek a társadalom kohézióját veszélyeztető konfliktusok a területükön – tette hozzá.

„Az emlékezetet, idegen szóval memóriát a tudomány részben még ma is csupán az egyén vonatkozásában értelmezi és a pszichológia tudományterületéhez sorolja. Az emlékezés kultúrája kapcsán ezzel szemben mindig az a kérdés: Mit nem szabad egy közösségnek elfelejtenie? Mit és milyen formában kell megőriznie a múltból, ami a jövő szempontjából is meghatározó lehet? Németország feladatának tekinti, hogy a háború és borzalmai emlékét mindörökre életben tartsa. Soha nem szabad elfelejteni a nemzetiszocialista rezsim által kirobbantott harc több millió áldozatát és mérhetetlen szenvedését.

A múltra való emlékezés és megemlékezés a jövő közös feladata marad”

– hangzott el a beszéd végén.

Ezután koszorúzás következett, majd végezetül az Európai Unió himnusza csendült fel.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő