Az arc- és szemvédelem fontossága nem lehet kérdés a munkavégzés során, hiszen a munkahelyi balesetek jelentős százaléka szemsérüléssel is jár, amelyek egy része megfelelő egyéni védőeszközök viselésével elkerülhető lenne.
A szemet érő különféle sérülések súlyossága az átmeneti, kevésbé súlyos szemsérüléstől a maradandó károsodáson át a látás elvesztéséig többféle lehet, és mivel a szem az egyik legfőbb érzékszervünk, fontos, hogy a lehető legnagyobb védelmet biztosítsuk számára.
Szemsérülés és szemvédelem
A munkavédelem során lényeges a megelőzés fontossága, hogy a munkavállaló tisztában legyen a munkaköri kockázatokkal, a védelem szükségességével, továbbá hogy a munkaadó megfelelő egyéni védőfelszereléssel lássa el alkalmazottait. Az Épkézláb Munkaruha egyéni védőeszközei a hallás, légzés, látás és a test zuhanás elleni védelmét szolgálják.
A szemsérülések esetén döntő szerepe van az időtényezőnek. Minél gyorsabban történik meg a beavatkozás, a szakszerű ellátás, annál nagyobb az esély a teljes gyógyulásra. Tudni kell, hogy a szemsérülés súlyossága sokszor nincs összefüggésben a fájdalom nagyságával.
A szemsérülések a kockázatokból eredően különfélék lehetnek:
- mechanikai sérülések – tompa vagy felszínes
- kémiai sérülések – savak vagy lúgok okozta
- elektromos sérülések – nagyfeszültség vagy sugárzás hatására bekövetkező
- optikai sérülések – látható vagy láthatatlan fény okozta sérülések
- termikus sérülések
Mire alkalmasak a szemvédelmi eszközök?
Az egyéni védőeszközök, az arc- és szemvédők szakszerű használatával a különféle sérülések, balesetek kivédhetők. Munkakörönként kell kockázatelemzést végezni annak érdekében, hogy a védelem szintje meghatározható legyen, és az annak megfelelő védőruházat és -eszközök kerülhessenek kiválasztásra. Ezek helyes viseléséről tájékoztatni kell a munkavállalókat.
Az optimális védőszemüveg:
- Véd az idegen tárgyak vagy törmelék ellen.
- Véd a rendkívül erős vagy nem biztonságos fényforrások ellen.
- Alkalmas egyes szembetegségek megelőzésére.
- Véd a vegyszerek, vegyi anyagok ellen.
Emellett egy jó védőszemüveg stílusos és divatos is egyben, így viselése vonzó a munkavállalók számára.
Mi alapján válasszon védőszemüveget?
Vannak kockázatoknak jobban és kevésbé kitett iparágak, munkakörülmények, amelyek különböző típusú munkavédelmi szemüveget követelnek meg.
A védőszemüvegek többféle ütésvédelmi és optikai osztályba soroltak, ez segíti a választást. Ezeken felül fontos lehet még az UV-sugárzás és a pára elleni védelem, valamint a karcállóság.
Tartós viselés esetén rendkívül fontos, hogy a megfelelő védelem mellett maximálisan kényelmes, állítható is legyen az arc- vagy szemvédő szemüveg. Léteznek száras, teljes látómezős gumipántos, integrált olvasó lencsefelülettel rendelkező precíziós védőszemüvegek, valamint hegesztőszemüvegek.
Védőszemüveg viselése nemcsak a munkahelyeken, hanem otthoni felújítási, barkács- és hobbimunkáknál is ajánlott a szemsérülések elkerülése érdekében.
(x)