-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátA nagy kérdés: hozzon-e állatot a Jézuska?

A nagy kérdés: hozzon-e állatot a Jézuska?

Az ünnepek közeledtével minden ember azon gondolkodik, mivel lephetné meg szeretteit, minek örülne gyermekük vagy más családtagjuk. Sokakban ilyenkor merül fel egy állat ajándékozásának ötlete. Ha felvetődött bennünk is az ötlet, akkor érdemes átgondolnunk néhány dolgot. A megajándékozandó ember vajon tényleg örülne egy olyan felelősségnek, amit nem ő választott? Vállalná egy élőlény gondozását minden nap, fáradhatatlanul? Belevágna egy örömteli kötelezettségbe?

Sokakban felmerülhet, hogy miért is hangsúlyozzák annyi platformon a felelős állattartás fontosságát. Mikor magunkhoz veszünk egy állatot, legyen az kicsi vagy nagy, tisztában kell lennünk vele, hogy életének végéig kell gondoskodnunk róla, és vállalnunk a felelősséget érte. Ezért lényeges, hogy csak gondos utánajárást követően döntsük el, hogy legyen-e házi kedvencünk. Meg kell majd teremtenünk számára a megfelelő életteret, be kell szereznünk táplálékot, biztosítanunk az elegendő mennyiségű mozgási lehetőséget. Ha minden igyekezetünk ellenére állatunk megbetegszik, akkor orvoshoz kell vinnünk. Akkor is, ha a legközelebbi szakszerű ellátásért messzebbre kell utaznunk.

Így leírva a felelős állattartás nem hangzik túl egyszerűnek.

Sajnos rengeteg megunt, kidobott, bántalmazott állat várja a mentőszervezeteknél a gazdit. Azonban az örökbefogadás is szabályokhoz kötött, nem véletlenül. De ezeknek a kritériumoknak nem nehéz eleget tenni, ha megvan bennünk az elhatározás. Ha mégis inkább a vásárlás mellett döntünk, akkor előtte alaposan járjunk utána, hogy az adott faj esetében vannak-e etikus tenyésztők Magyarországon. A felelőtlen szaporítást nem szabad támogatni!

Fogadjunk örökbe!

Nem csak kutya vagy macska, hanem hörcsög esetében is érdemes alaposan utánajárnunk, hogyan tudjuk megteremteni a megfelelő életteret kiskedvencünk számára. Sajnos nagyon sok elavult és téves információ kering az interneten, könyvekben. Ezért hiteles forrásból tájékozódjunk.

Hazánkban az öt házi kedvencként is tartható hörcsögfajból a két legnépszerűbb a szíriai aranyhörcsög és a dzsungáriai törpehörcsög. Míg az aranyhörcsög 12-18 centiméter nagyságú, a dzsungáriai törpehörcsög csupán a 7-11 centimétert éri el. Mindkét faj átlagosan 2-3 évig él. A természetben vadon élő társaik több négyzetkilométeren elterülő föld alatti járatrendszerekben élnek, de háziasított társaikból sem veszett ki az ásás, és a járatrendszerek kialakításának ösztöne.

Kíváncsi kis jószágok a hörik

Minden hörcsögfaj csak egyedül tartható a rendkívüli területvédő ösztönük miatt. Az azonos nemű társak esetén tragikus kimenetele lehet az együtt tartásnak, mivel a terület védése közbeni összekülönbözés véres harccá fajulhat. Az eltérő nemű egyedek együttélése pedig nem kívánt szaporulatot eredményez, ami nem tesz jót a nősténynek, ráadásul nem egyszerű felelős gazdit találni sem a porontyoknak.

Életmódját tekintve éjszakai állat: éjjel aktív, nappal alszik. Felébreszteni nem szabad. Mivel zsákmányállat, az ébresztéstől haraphat, illetve stresszessé is válhat. Ez hosszú távon kihathat az egészségére is.

Lakhelye kialakításakor figyelembe kell vennünk, hogy milyen alapterületet szükséges biztosítani, amin kisállatunk kiegyensúlyozott körülmények között tud élni. Aranyhörcsögnek minimum 4000 négyzetcentiméter (például 80×50 cm, 100×40 cm), törpehörcsögnek minimum 3000 négyzetcentiméter (például 60×50 cm, 100×30 cm) alapterületre van szüksége. Ez lehet ketrec vagy terrárium, de ha nem ijedünk meg egy kis barkácsolástól, akkor bútorlapokból is építhetünk megfelelő helyet. A hörcsöglakhely magassága aranyhörcsög esetén legalább 50 centi magas legyen, törpehörcsög esetén pedig legalább 40 centi. Így lehet biztosítani a minimum 15-20 centiméter vastag almozást számára, valamint így biztosan nem fog kiszökni.

Az alom lehet forgács, kender-, len- vagy papíralom. Más alomfajtát (például pellet) ne használjunk, mert sérülést okozhat. A hörcsögöt tilos fürdetni bőre érzékenysége miatt, valamint nagyon könnyen meg is fázhat. Bundáját fürdőhomokban, más néven csincsillahomokban való hempergéssel tisztítja. Ezen kívül más fajta homokot nem szabad betennünk, mivel durva szemű lehet, és a benne lévő élesebb szemcsék sérülést okozhatnak.

Az éjjeli aktivitása utáni pihenést egy biztonságot nyújtó búvóhelyen tölti, ezért lakhelyére tegyünk legalább egy búvóhelyet. De nyugodtan tehetünk többet, és akár több félét is. Törekedjünk a természetes anyagokból készültekre: faház, agyagház, parafa alagút.

A hörcsög képes egy éjszaka alatt akár 8-15 kilométert is lefutni.

Ezért nagyon fontos számára a megfelelő futókerék, esetleg futótányér. A futókeréknek aranyhörcsög esetében minimum 28 centi, törpehörcsög esetében legalább 20 centi átmérőjűnek kell lennie a kényelmes, egyenes gerinccel való futás érdekében. A kerék felülete legyen zárt (nem rácsos), különben a lába beakadhat, eltörhet. Nincs túl nagy kerék, ezért nyugodtan válasszunk akár nagyobb átmérőjű forgót is kedvencünknek.

Az egészséges élethez hozzátartozik a megfelelő táplálás. A hörcsög fő táplálékát különféle magvak alkotják, ez egészül ki friss zöldséggel, zöldekkel és szárított rovarokkal. Egy jó minőségű hörcsögmagkeverék legalább 20 különböző magot tartalmaz. Az emberi táplálék, mint a száraz kenyér, párizsi, csoki, ropi csak megbetegíti a hörcsögöt, mivel emésztőrendszere nem képes azt feldolgozni.

Bár nem látványosan sokat, de mint minden állat, a hörcsög is iszik vizet. Ezért biztosítsunk számára minden nap friss vizet önitatóban vagy egy kis tálkában.
Előfordul, hogy minden igyekezetünk és türelmünk ellenére sem lesz szelíd a választott hörcsög, nem kívánja az emberi társaságot. Ebben az esetben el kell fogadnunk, hogy olyan társaság lesz számunkra, akinek a viselkedését, mindennapjait tudjuk megfigyelni. De ez nem jelenti azt, hogy nem érdemes a feltétel nélküli szeretetünkre!

Bár rövid életet él, ám ez alatt az idő alatt, minden jó szándék ellenére is előfordulhat, hogy megbetegszik. Ebben az esetben csak hozzáértő, egzotikus állatokhoz értő orvoshoz szabad vinnünk, hiszen a hörcsög ellátása speciális szaktudást igényel.

A cikk a Hörcsögmentés (Együtt a Kisállatokért Alapítvány) segítségével készült.


Emlékeztek még szerkesztőségünk kedvenc hörcsögére? Zsemle Karcsi kalandjait itt eleveníthetitek fel:

https://www.pecsma.hu/zoldzona/hova-tunt-zsemle-karcsi/

https://www.pecsma.hu/zoldzona/zsemle-karcsi-hazatalal/

https://www.pecsma.hu/zoldzona/szekreny-mogotti-arany-legendaja-zsemle-karcsi/

https://www.pecsma.hu/elmondom/zsemle-karcsi-kalandjai/

https://www.pecsma.hu/zoldzona/zsemle-karcsi-legujabb-kalandjai-avagy-az-arany-unalmas-napjai/

https://www.pecsma.hu/zoldzona/zavargas-horcsogfalvan-zsemle-karcsi-es-leanybucsu/

https://www.pecsma.hu/elmondom/zsemle-karcsi-az-uj-evben-sem-tetlenkedik/

https://www.pecsma.hu/zoldzona/zsemle-karcsi-mogyoromennyorszagba-koltozott/

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő