A napelem rendszerek jövője a 21. században

Hirdetés

Már 21 éve élünk az új évezredben, és az energiaforradalom küszöbén vagyunk. A megújuló energiák lassan leváltják a fosszilis energiahordozókat. A tisztább környezetért és fenntartható fejlődésért folytatott harc közepette elgondolkodhatsz, hogy te hogyan vehetnéd ki a részed ebből. Íme néhány érdekesség, amit a napelemekről eddig nem tudtál.

Egy napelem fotovoltaikus cellái a napfény 20%-át képesek villamos energiává alakítani. Egy egyszerű kémiai reakció folytán egyenáram termelődik a cellákban, amelyet a megfelelő hálózati berendezésekben (inverter) átalakítva be lehet táplálni az hálózatba.

A napelem rendszer és a napkollektor nem ugyanaz. Igaz, hogy mindkét berendezés a napfényt hasznosítja, de az első villamos energiát, a második pedig hőenergiát termel. A napkollektorokat is széles körben alkalmazzák, és viszonylag olcsóbbak is a napelemeknél. Leginkább a fűtés biztosítására és meleg víz előállítására lehet használni a napkollektorokat.

Mennyire zöld a napelem által megtermelt villamos energia?

Tudtad, hogy a világ összes napeleme 75 millió hordó kőolajat és 35 millió tonna szén-dioxidot spórol meg évente? Ez a kőolajmennyiség Magyarország 15 éves termelésével egyenlő. A szén-dioxid-kibocsátás pedig Írország éves kibocsátásával vetekszik.

Megéri napelem rendszert telepíteni? Kérdés, hogy megéri-e fosszilis energiát hasznosító létesítményeket építeni… Sokan túlbecsülik a napelemek árát.

A napelem megtérülési ideje kifejezetten rövid is lehet a különféle kormányzati támogatásoknak köszönhetően. 

A napelem rendszerek viszonylag kis karbantartást igényelnek. Ha döntött tetőre történt a felszerelés, akkor könnyű a tisztításuk, így már csak az árnyékolás elkerülésére kell ügyelni. Ha ezt a két apró dolgot teljesíted, akkor egy hatékony rendszered lesz, amellyel hosszú időn át zavartalanul biztosíthatod a zöld energiát.

Tudnod kell, hogy a napelemek jelenleg csak a teljesítményük 50-90%-át tudják elérni, ezért figyelni kell az optimális üzemelésre. A megfelelő szög, tájolás, kitettség és tisztítás szükséges az optimális termeléshez. 

Szerencsére a sokoldalú technológiának köszönhetően minden épület esetében lehet alkalmazni, járműveken de még az űrhajókon is könnyedén hasznosíthatóak. Ha figyelembe vesszük, hogy a 19. században kifejlesztett legelső napelem még csak 1% hatásfokú volt, a mai napelemek technológiai fejlettsége igen figyelemre méltó.

Mennyibe kerül a napelemek javítása?

Szerencsére nem élünk a vadnyugaton, ezért a garancia és jótállás szent. A napelemekre pedig ma már akár 25-30 év garanciát is vállalnak a gyártók. Ezen időszak alatt pedig a meghibásodások kijavításáért a forgalmazó felel.

Bónusz: ma már az engedélyek miatt sem kell fájnia a fejednek, mert a napelemeket forgalmazó és telepítő cégek átvállalják a bürokráciával járó sorban állást és ügyintézést is.

(x)

Hirdetés