A médiatörvény hatásairól közölt elemzést a Spiegel Online német hírportál vasárnap, írja az MTI híradására hivatkozva az Index.hu.
A Korlátozott véleménynyilvánítási szabadság – Mi lett valójában Magyarország médiatörvényéből? című írásban a szerzők kiemelték, hogy a „hírhedt” médiatörvény 2010-es életbe lépése óta „uniformizálták a közszolgálati adókat” Magyarországon, „Európa közepén”, és „most a kereskedelmi adók következnek”.
Hozzátették, hogy az Európai Bizottság (EB) „példátlanul élesen tiltakozott” a jogszabály ellen, de a kormány által kezdeményezett módosítások többnyire „inkább kozmetikai jellegűek” voltak.
A reklámadóval kapcsolatban kifejtették, hogy a kormány megpróbál „elbánni” a magántulajdonban lévő független médiával, az Origo hírportálnál történt főszerkesztőváltással kapcsolatban pedig azt írták, hogy a jelek szerint a „célzott kormányzati beavatkozás” a szerkesztőségek munkájába sem „tabu” már.
A lap megemlíti Szalai Bálint (Index) cikkét, és az arra adott kormányzati reakciókat is. A cikk arról szólt, hogy az utóbbi években rengeteg csaló ukrán és orosz szerzett magyar állampolgárságot, hogy aztán szabadon utazhassanak a világban. Benne szó seik a közvetítés kapcsán maffiáról, korrupt hivatalnokokról, csaláshoz asszisztáló ügyvédekről, dublőrökről is.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint ez egy összehangolt támadás a kettős állampolgárság ellen, és az Index átvette a külföldi titkosszolgálatok dezinformációit, ami hazaárulással ér fel. A Spiegel cikkében azt írja, ha a kormányzat ilyen nyomást gyakorol a médiára, félő, hogy a lapok nem merik majd közzétenni nyomozásaik eredményeit.
A Spiegel Online szerzői idézték a távozó EB igazságüggyel és alapvető jogokkal foglalkozó biztosát, Viviane Redinget, aki szerint „a sajtószabadság Magyarországon már nem érdemli ki a nevét”, és a média mellett az igazságszolgáltatást, a központi bankot, a választójogot, „mindent kiüresítenek”, ami „putyinizálódást” jelent, és „ellentéte mindannak, amit Európában felépítettünk”.