Kilenc: összesen ennyi női képviselőnek sikerült bejutnia a huszonhét fős városi közgyűlésbe. Az arány még sohasem volt ennyire magas, mindez ráadásul országosan is egyedülálló, hiszen a Pécshez hasonló nagyvárosokban átlagosan 2-3 női politikus ül a döntéshozók között. Az Abszolút Nő most négyüket kérdezte tervekről és célokról.
[note note_color=”#b3bfe0″]
- Mit szól ahhoz, hogy ennyi nőnek sikerült bejutnia a városi közgyűlésbe?
- Mióta vannak politikai ambíciói?
- Képviselőként hogyan szeretne tenni a pécsiekért, kiemelten kezeli majd a pécsi nők, anyák és a családok érdekeit? [/note]
Fazekas Orsolya – a 09. számú egyéni választókerületi önkormányzati képviselője
1. Nagyon örülök neki, de hozzáteszem, hogy én így is tartanám „egészségesnek”. A legtökéletesebb az lenne, ha nők és férfiak közösen hoznának meg fontos döntéseket, legyen szó egy város vezetéséről vagy egy munka elvégzéséről.
2. Soha nem voltak ilyen terveim, de mindig is fontosnak tartottam, hogy tegyek másokért, a lakóhelyemért, egy szűkebb vagy tágabb közösségért. Ám ennek kereteit sosem határoztam meg magamban. A felkérés hirtelen jött, és végül azért fogadtam el, mert úgy érzem egy ügyet szolgálhatok, és talán segíthetek másokon.
3. Szeretném áttekinteni a nevelési intézmények nyújtotta lehetőségeket, a gyermekegészségügyet, a fejlesztéssel foglalkozó intézményeket. A közösségi terekre és programokra még nagyobb hangsúlyt kellene fektetni. A halmozottan hátrányos helyzetű családok mindennapjait szeretném könnyebbé tenni, és hiszek abban, hogy ez nem feltétlenül nagy dolgokkal valósítható meg.
————————————————————————————————————————–
Deli Eszter – a 18. számú egyéni választókerületi önkormányzati képviselője
1. Ha a nők arányát nézzük a politika különböző színterein, akkor az európai viszonyokhoz képest még van mit fejlődnünk. Épp ezért öröm, hogy Pécsen sikerült elmozdulni a változás irányába. Mindezek mellett a párt részéről a felkérés nem női mivoltunknak szólt, a legalkalmasabb jelöltet keresték egy-egy városrész élére.
2. Hat éve vagyok hivatalosan Fidelitas tag, de már 2002-ben kampányoltam a Fidesznek. Részemről tudatos döntés volt a politikai pálya. A téma iránti érdeklődésem elsősorban családi indíttatású, szüleim és nagyszüleim is foglalkoztak politikával. Úgy éreztem szeretnék én is beleszólni a körülöttem zajló folyamatokba. Jelenleg nemzetközi tanulmányok mesterszakra járok, szeretném a szükséges szakmai hátértudást is megszerezni.
3. Képviselői munkám során elsősorban a fiatalokat érintő problémákkal szeretnék foglalkozni, ez áll legközelebb hozzám, de teljes vállszélességgel állok minden olyan kezdeményezés mögé, ami a nőket és családokat érinti.
————————————————————————————————————————–
Cserfainé dr. Kovács Ágnes – kompenzációs listáról bejutott képviselő
1. Ha a nők nap mint nap bizonyítják alkalmasságukat orvosként, közgazdászként, jogászként, vagy akár buszsofőrként, miért pont a politikában ne tudnák megállni a helyüket? Az lenne az ideális, ha minden területen a rátermettséget és a teljesítőképességet vennénk figyelembe, nem pedig azt, hogy valaki nő vagy férfi.
2. Néhány hónapja határoztam el, hogy a politika területére lépek, gyermekorvosként ugyanis számtalan család életébe bepillanthatok, ebből fakadóan látom a problémákat. Egy idő után azonban szembe találkoztam olyan élethelyzetekkel, amiket orvosként már nem tudtam volna megoldani. Ezért döntöttem úgy, hogy indulok a választásokon.
3. Az egészségügy, az oktatás és a szociális területek kapnak majd kiemelt hangsúlyt képviselői munkám során. Többek között meg kellene vizsgálni azt, hogy a rászoruló, több gyermekes családok hogyan juthatnának önkormányzati bérlakáshoz. Szeretném továbbá elérni, hogy Pécsen ne legyenek éhező gyerekek. Azt pedig a későbbiek során meglátom, hogy mely területeknek szentelek még nagyobb figyelmet.
————————————————————————————————————————–
Tihanyvári Dóra – a 13. számú egyéni választókerületi önkormányzati képviselője
1. Örülök persze, országos szinten mindenképpen különleges szituáció ez, de nem tulajdonítok túl nagy jelentőséget a dolognak. A jelöltek kiválasztásánál ugyanis a szakmaiság és a hozzáértés volt a mérvadó. Szerintem a közgyűlés előnyére válhat az arányok megváltozása. Az objektív és racionális szemléletmód mellett nagyobb szerep juthat a döntéshozatalok során a női oldalnak, és ezzel együtt az empátiának. Persze ez nem törvényszerű.
2. Bár politológia szakon végeztem, korábban kifejezett politikai ambícióim nem voltak. Engem sokkal jobban érdekelnek a háttérben zajló társadalmi, szociológiai és pszichológiai folyamatok és azok elemzése, kutatásaimat is e területeken végeztem. Mindemellett folyamatosan és régóta aktív vagyok a közéletben. Ennek a két dolognak a találkozás eredményezte, hogy jelölt, majd képviselő lettem.
3. Hosszú távon az én kitűzött célom az, hogy aktívabb párbeszéd alakuljon ki a döntéshozók és a pécsiek között. A kommunikáció hiányát látom ugyanis a legnagyobb problémának napjainkban. Ezen szeretnék változtatni, mert minden döntésnek a kiindulópontja az kellene, hogy legyen, hogy megismerjük a másik álláspontját.