Nemes célért csendül fel ismét a muzsika: a Pannon Filharmonikusok január 27-i Müpában adott hangversenyének teljes bevételéből A Szívbeteg Gyermekek Védelmében Alapítványt támogatja. A felemelő és különleges műsor előtte, 26-án a Kodály Központban is elhangzik.
Az est szólistája Olli Mustonen finn zongoraművész, karmester, zeneszerző, a Turkui Filharmonikusok zenei vezetője lesz, Pécs kedvenc zenekarát, a Pannon Filharmonikusokat Bogányi Tibor karmester vezeti.
A művészek a Lelkében virágzó nevet viselő koncerten elsőként Edvard Grieg kirobbanó érzelmekkel teli a-moll zongoraversenyét tolmácsolják. A PFZ ajánlója szerint Grieg fiatalon komponálta ezt a művét, melyet a következő néhány évben több helyen is bemutattak, és a darab hamarosan népszerűségre tett szert.
[su_quote]A korszak zongoraversenyeitől eltérően kezeli a virtuozitást, kihívás elé állítva a szólistát.[/su_quote]
A csillogó futamok mellett összességében inkább a személyesség, bensőségesség határozza meg a szerzeményt. Utolsó tételében a küzdelmet is felmutató, melankolikusan induló versenymű a harmadik tétel végén optimista, A-dúr szakasszal zárul.
Ahogy felcsendül Dohnányi Ernő szintén fényre törekvő II. szimfóniája, már értjük, miért ez (Lelkében virágzó) a koncertek címe – olvasható a filharmonikusok közleményében. Bár a kor, amelyben a mű született, annak utólagos megítélésére is rányomta a bélyegét, a szimfónia a teljes sötétség, menekülés, borzalmak ellenére patetikus győzelmet hirdet, méghozzá a romantikusok álomhangnemében, E-dúrban, kimondva, hogy a remény mindenképp győzni fog.
Ebben az évadban a társulat A Szívbeteg Gyermekek Védelmében Alapítványt, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet Gyermekszív Központjának hivatalos alapítványát támogatja a koncert teljes jegybevételéből. A Pannon Filharmonikusok budapesti hangversenyére támogatói jegy is váltható, ezzel is segítve a szervezetet (gyermeksziv.hu) és persze a nemes célt.
[su_note note_color=”#e5a6a1″ text_color=”#161515″]Magyarországon minden századik gyermek szívhibával születik. A veleszületett szívhibák a leggyakrabban előforduló fejlődési rendellenességek. Az alapítvány több mint 30 éve segíti az újszülöttek, csecsemők és gyermekek gyógyulását. Számos olyan orvosi eszköz beszerzéséhez tudott anyagi hátteret biztosítani, amelynek hála a GOKVI Gyermekszív Központ mára európai színvonalú, évente sok száz gyermeknek gyógyulást adó kórházzá válhatott.[/su_note]