-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálKözéletA pécsi „kistigriseket” támogatná a városi tőkealap

A pécsi „kistigriseket” támogatná a városi tőkealap

A helyi gazdasági-pénzügyi szféra széles együttműködésével gazdaságfejlesztési alapot, egészen pontosan egy városi tőkealapot tervez létrehozni a pécsi önkormányzat. A cél: a helyi vállalkozások helyzetbe hozása, fejlesztéseik segítése a következő uniós fejlesztési ciklusban.

– Természetesen nem tettünk le az új befektetők idecsábításáról sem, lesznek is ezzel kapcsolatos bejelentéseink a közeljövőben, de legalább ilyen fontos a helyi, már itt működő cégek támogatása – kezdte Ruzsa Csaba alpolgármester, miután megkérdeztük, pontosan miről is fog szólni az év elején, a költségvetés tervezésekor belengetett gazdaságfejlesztési alap.

Ruzsa Csaba a Pécsmának elmondta, az valójában egy hárommilliárd körüli összeggel „feltöltött” városi tőkealap lesz terveik szerint. Nem közpénz kerülne bele, hanem állami és kereskedelmi pénzügyi szereplők biztosította források, amelyek olcsó hitelek formájában jutnának el a cégekhez árbevételt növelő vagy munkahelyteremtő fejlesztésekre, vagy éppen pályázati önerőre.

Ruzsa Csaba alpolgármester

Ehhez viszont elengedhetetlen – magyarázta az alpolgármester –, hogy kiderüljön, kik a helyi gazdaság „kistigrisei”, akikben benne van a fejlődési lehetőség, akik tudnak kapcsolódni a 2021-27-es uniós fejlesztési ciklusban megnyíló pályázatokhoz. Hogy ez kiderüljön, az önkormányzat cége, a Pécsi Városfejlesztési Zrt. nyílt beszerzési eljárás során választotta ki azt a céget, amely a következő két hónapban felméri, mely vállalkozások kerülhetnek be első körben a támogatandók közé. Ruzsa Csaba kiemelte, korábban soha nem vizsgálták ilyen szempontból a helyi cégeket, és azért kell szakembereket bevonni ebbe a munkába, mert független szakmai-pénzügyi tanácsadók döntéseire akarnak alapozni. A PTE Műszaki és Informatikai Karának cége, a Politechnika Kft. szakértői és üzleti tanácsadói keresik meg és világítják át a szóba jöhető pécsi cégeket.

Ruzsa Csaba elmondta, terveik szerint jövő tavaszra jöhet létre a városi tőkealap, ahová pályázni kell majd a forrásokért. Hangsúlyozta, nem az önkormányzat fog dönteni a támogatandó cégekről, de a városvezetés képviselője ott fog ülni a szakmai-pénzügyi döntéseket meghozó, jórészt banki szereplőket tömörítő befektetői tanácsban. A városi tőkealap működési modelljét pedig helyi gazdasági szakemberekkel együtt kívánják kialakítani a következő hónapokban. 

Az alpolgármester lapunknak beszélt arról is, hogy a városi tőkealappal a helyi gazdaságfejlesztés egy újabb lábát akarják kialakítani, az alapvető cél a helyi vállalkozások helyzetbe hozása a 2021-27-es uniós költségvetési-fejlesztési ciklusra.

Ruzsa Csaba elmondta, az önkormányzat uniós és egyéb fejlesztéseit koordináló Pécsi Városfejlesztési Zrt.-nek jelenlegi feladatán túl a jövőben a helyi cégeket segítő funkciója is lesz. Azt tervezik ugyanis, hogy a városi tőkealap révén fejlesztő, beruházó cégeket a város egy utánkövető rendszert kiépítve a későbbiekben is segítené, ami illeszkedik a „szolgáltató város” koncepcióba.

Illusztrációs fotó: Pixabay.com

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő