Megáll a levegő egy pillanatra az alsósok között az általános iskolában, amikor egy kék kabátos zsaru végighalad a folyosón. Ha nincs is az övén fegyver, alakja akkor is tiszteletet parancsol az alakja. A sulizsaruk azok, akik a legvédtelenebbeket óvják és oktatják, áldásos tevékenységüket pedig az iskola vezetői is díjazzák.
Az iskolai rendőrök legfontosabb feladata egyértelműen a bűnmegelőzés, amit nem lehet elég korán kezdeni. Már a legkisebbeket is fel kell készíteni az őket körülvevő veszélyekre.
A legfontosabb mindenekelőtt az, hogy állandó párbeszédben legyenek az intézmény vezetőjével. Ő az, aki felkérheti a rendőröket egy-egy iskolai rendezvényen, szülői értekezleteken való részvételre, kirándulásokon való jelenlétre, előadások, foglalkozások megtartására. Egy kis tájékoztatás és elővigyázatosság sosem árt. Természetesen ha az iskola környékén történnek bűnesetek, balesetek, az elsősorban az ő hatáskörükbe tartozik.
Az iskolarendőrök között vannak körzeti megbízottak, nyomozók, közlekedési rendőrök is, néha ennek fényében is tartják oktatásaikat – mindenki a saját szakterületéről mesél.
Király Tímea, a Kovács Béla utcai Általános Iskola igazgatóhelyettese elmondta, az iskola nagyon speciális, egyben szerencsés helyzetben van.
– A mi iskolarendőrünk két gyereke is itt tanul, ezért rengeteg szülő ismeri, nagyon jó a kapcsolatunk vele. Adott esetben egyaránt konzultál a szülőkkel és a tanárokkal is, segít abban, mi a helyes lépés egy konfliktus esetén. A segítséget a szülők is nagyon szívesen veszik – fogalmazott.
Mint megtudtuk, a zsaru rendszeresen tart foglalkozásokat az iskolában.
– Az alsó tagozatosoknak leginkább az utcai közlekedésről, baleset-megelőzésről beszél, ami szakterületébe is vág, hiszen saját maga is a közlekedésrendészeten dolgozik a rendőrségnél. A felső tagozatban már a bűnmegelőzés a téma, itt komolyabb kérdéseket boncolgatnak a tanulókkal.
Sajnos nagyon megszaporodtak a Facebookon és egyéb közösségi oldalakon a profiloldalakkal, képekkel való visszaélések, ebből akadnak problémák, és erről külön tájékoztatást kell tartani.
– Természetesen akadt pár alkalom, amikor soron kívül kérték a sulizsaru segítségét, de komoly beavatkozásra nem volt példa. Reméljük nem is lesz.
A Jókai Mór Általános Iskola igazgatója, Priskin Pál szintén nagyon dicsérte az iskolai rendőrt és annak tevékenységét.
Elmondta, legtöbbször azért látogat az iskolába, hogy bűnmegelőzésről, valamint az otthon bekövetkező veszély- és krízishelyzetekről tartson előadásokat.
– Nagyon sokat számít a rendőr autentikus megjelenése, ezért minden alkalommal teljes szolgálati szerelésben jön az iskolába – persze fegyver nélkül.
Leginkább tanévkezdéskor veszik igénybe a segítségét, akkor van a legnagyobb szükség a jelenlétére, hiszen a legkisebbekkel meg kell ismerkednie és fontosnak tartják, hogy a szülők is személyesen megismerjék ők, hogy bizalommal fordulhassanak hozzá.
– Volt már alkalom, amikor rendőri beavatkozást igényelt egy-egy külső-, de a diákokkal kapcsolatos probléma, ekkor azonban a rendőrséghez fordultak, nem az iskolai zsaruhoz – mondta az iskolaigazgató.
A rendőrség tájékoztatása szerint Pécsen és a megyében a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság adatai alapján nyolc éve működik az ún. „Iskola rendőre” program. Tizenkilenc iskolában tizenhét rendőr teljesít szolgálatot. Összesen két olyan rendőr van, akire két iskola jut, azaz két intézményben kell ellátnia a feladatait.