-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálA pécsiek tesznek az életpályamodellre

A pécsiek tesznek az életpályamodellre

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete azt szeretné elérni, hogy a közoktatás mintájára az egyetemi és főiskolai oktatók számára is hozzanak létre életpályamodellt. A pécsi tagjaik azonban ellenzik az ötletet, inkább a negatívumokat látják benne.

Ezzel kapcsolatban az FDSZ már elküldte javaslatait a humán tárcának. Többek között azt sérelmezik, hogy 2008 óta egy fillér béremelés nem volt a szférában.

Tőrös Szilárd, az FDSZ elnöke lapunknak elmondta: olyan életpályamodell bevezetését szorgalmazzák, ami nemcsak a pályán maradás és az előléptetés feltételeit tartalmazza, hanem garantál egy előmeneteli rendszert is. Azt szeretnék, ha bizonyos kritériumok teljesítése esetén meghatározott időn belül kötelező lenne az előléptetés.

– A mindenkori minimálbérhez kapcsolt értékálló bértábla rendszer kellene, amely figyelembe veszi az adott munkakör társadalmi hasznosságát, a végzettséget, a beosztást és a pályán eltöltött időt. Az így felépített életpályamodell az élethivatásszerűen az egyetemeken dolgozók számára lenne fontos – fejtette ki lapunknak Tőrös Szilárd.

Az FDSZ Pécsi Tudományegyetemen működő Intézményi Szervezetének elnöke, dr. Horváth Csaba úgy nyilatkozott, hogy szervezetüknek 620 tagja van Pécsett, ebből nagyjából 470 az aktív dolgozó. Szerinte a tapasztalatok azt mutatják, hogy a városban több az életpályamodell bevezetésének ellenzője, mint támogatója.

teachers-paid-more-than-movie-stars
A pécsi tanárok csak a negatívumokat látják az életpályamodellben.

– Mivel az egyetemnek gyakorló iskolái is vannak, ezért a legutóbbi ülésen előkerült az életpályamodell bevezetése. A hozzászólók azonban inkább a negatívumokat emelték ki – ismertette tapasztalatait dr. Horváth Csaba.

Dr. Saághy Andrea, a PTE Gazdasági Főigazgatóságának Humán Szolgáltató Irodájának vezetőjétől megtudtuk, hogy az intézmény kizárólag közalkalmazottakat foglalkoztat. Bérezésüket, illetve az ettől eltérő illetményeket törvény határozza meg, amelynek bértábláját a mindenkori költségvetésben határozzák meg.

Megkeresésünkre dr. Saághy Andrea azt a választ küldte, hogy az egészségügyi tevékenységet végzők megközelítőleg 3 ezren, pedagógusok nagyjából 260-an, míg az egyetemi oktatók és kutatók körülbelül 1300-an vannak.

A bértábla szerint egy tudományos segédmunkatárs, illetve egy főiskolai tanársegéd 174 900, egy főiskolai tanár legalább 328 000, egy egyetemi tanársegéd legalább 161 800, míg egy egyetemi tanár legalább 437 300 forintot keres, plusz illetmények nélkül.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő