A víz világnapját március 22-én ünnepeljük, a nemzetközi akciónap tiszteletére este a pécsi Tv-torony is kék fénybe öltözik. A Tettye Forrásház ezekben a napokban több száz iskolást fogad bemutatótermeiben, a hétvégén pedig a Pécsi Állatkerttel közös rendezvényen köszönti a zöldnapot.
„Finom”, Tiszta”, „Jó, hogy van”, „A kedvenc italom” – ilyen és hasonló gondolatok jutnak először a pécsiek eszébe a csapvízhez kapcsolódóan. A Tettye Forrásház közleményéből kiderül az is, hogy a szolgáltató az elmúlt két évben zajló Vizes Város – tudatos víz- és csatornahasználat programja keretében többezer városlakót kérdezett meg rendezvényein, foglalkozásokon a csapvízről.
Van, akinek a húsleves, másnak a gyerekkor, sokaknak egy hűs nyári fröccs az első gondolata a csapvíz kapcsán; a sokezer visszajelzés közös jellemzője, hogy szinte kivétel nélkül pozitív dolgot kapcsoltak az ivóvízhez a válaszadók – hangsúlyozza a társaság. Abban is teljes volt az egyetértés, hogy a tiszta ivóvíz mindennapi életünk nélkülözhetetlen összetevője, működtetője.
A víz világnapja apropóján közzétettek egy válogatást a gyerekek, felnőttek feldolgozott rajzaiból, válaszaiból arra vonatkozóan, hogy kinek mi jut eszébe elsőre a csapvízről:
A társaság idén is rendezvénysorozattá bővítette a víz világnapját annak érdekében, hogy fogyasztói minél jobban megismerhessék a pécsi vízellátás kevésbé szem előtt lévő érdekességeit, és azt, hogyan jut mindenki biztonságos, tiszta csapvízhez a szolgáltatási területükön. Március 22-én a város legöregebb épített víztározóját és a mellette kialakított Vízkincstárt mutatták be az iskolás csoportoknak. Szombaton a Pécsi Állatkerttel – és a 2. szülinapját ünneplő Budzillával- közösen várják az érdeklődőket, majd három napon át érkeznek a látogatók a pécsi szennyvíztisztító telepre és az ott nyílt Bokortól a latrináig és a csatornáig bemutatóterembe.
2024-ben az együttműködés a középpontban
Az ENSZ kezdeményezésére a világ 1993 óta ünnepli ezt a napot, minden évben más-más vizes téma fontosságát középpontba állítva. 2024-ben ez a jelmondat: víz a békéért.
Az idei nemzetközi kampány célja, hogy hangsúlyozza: bár a világ egyes részein a vízhez való hozzáférés akár komoly konfliktusok és feszültségek forrása lehet, a víz nem csupán egy erőforrás, hanem emberi jog.
Az ENSZ vízügyi szervezetének adatai szerint több mint 3 milliárd ember vízhasználata olyan vizekre (folyókra, tavakra, vízzáró rétegekre) alapul, amelyek legalább egy országhatárt átszelnek. Ez összesen 153 országot érint, de csak 24 rendelkezik együttműködési megállapodással ezeknek a vizeknek a közös használatáról.
Az egészségügy, az emberek jóléte, az élelmiszeripar, az energetikai rendszerek, a gazdasági tevékenységek csak jól működő és méltányosan irányított vízforgalmon alapulhat.