-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapArtA pécsiségről szól ez a szép nagy könyv

A pécsiségről szól ez a szép nagy könyv

Nemcsak méretét tekintve nagy, hanem a benne foglalt információmennyiséget és a „pécsiséget” bemutató, pécsiekkel készített interjúkat tekintve is az a könyv, amit december 20-án mutattak be a Városházán. Bojár Iván András és Darabos György Nagy Pécs Könyv című kötete több száz felvételt tartalmaz.  

Bojár Iván András szerkesztő-író és Darabos György fotóművész a 2015-ben megjelent Nagy Káli Könyv című kötetük sikere után Pécs életében merültek el, gondos kutatómunkájuk és pécsiekkel készített interjúik eredményeképp idén megjelent a több mint 700 gyönyörű fényképet tartalmazó méretes, több mint 4 kilogrammot nyomó, 440 oldalas, szó szerint nagy Nagy Pécs Könyv, melyet december 20-án mutattak be a Városházán.

A könyvben nemcsak a szerzők által külső – azaz nem pécsi – szemlélőként megismert várost mutatják be, nem a „szokásos” turistalátványosságokat sorolják fel, hanem magát azt a folyamatot is, ahogy a várost járva, ismert vagy épp kevésbé ismert pécsieknél vendégeskedve egyre inkább beleszerettek Pécsbe.

A Nagy Pécs Könyv a pécsiséget mutatja be

A könyvbemutatón Páva Zsolt, Pécs polgármestere elmondta, hogy nagy öröm számára, hogy a Pécsi Tudományegyetem és a Pécsi Testvérvárosi Egyesület támogatásával elkészült album még karácsony előtt a boltokba kerülhetett, hiszen ezzel a két évig készült könyvvel Pécs újabb értékkel gazdagodott.

– Fontos kiadvány ez, ugyanis én nem tudok még egy olyan Pécsről szóló könyvről, mely nagyszerű fotóin és szövegein keresztül beszél kizárólag egy dologról, ami nem más, mint a pécsiség, azaz az hogy milyen pécsinek lenni – mondta a polgármester.

A Városházán mutatták be a kötetet

Galisz Tamás, a Nagy Pécs Könyv kiadójának vezető tanácsadója kiemelte, hogy az idén 650. alapítási évfordulóját ünneplő Pécsi Tudományegyetem és a Pécsi Testvérvárosi Egyesület segítsége és támogatása nélkül a könyv nem jöhetett volna létre.

– A pécsiség mibenlétét próbáltuk meg megragadni, egy olyan látószöget alkalmazva, melyet előttünk talán még senki nem használt. A célunk az volt, hogy a pécsiek is a rácsodálkozás örömével lapozgassák egy pohár jó bor mellett a könyvet, hogy az ismert látnivalókat is úgy mutassuk be, hogy azok újszerűnek hassanak – mondta Galisz Tamás, majd hozzátette, hogy várhatóan elkészül az album angol nyelvű változata is.

Szöveg és kép harmóniája adja a kötet eredetiségét

Kiemelte, hogy a könyv célja az, hogy Pécset meghatározó szereplőinek életén keresztül „egy harmonikus szöveg-kép találkozás” során mutassa be, de persze szubjektíven, a szerzők szemszögéből.

Darabos György a Nagy Pécs Könyvben látható fényképeket készítő fotóművész a sajtótájékoztatón elmondta, hogy számára egyfajta játék, szórakozás volt a fotózás.

A pécsiek is találhatnak benne újdonságokat

– Bojár Iván Andrással több mint 30 helyen voltunk Pécsett vendégségben, mindenhol nagyon kedvesek voltak velünk, és nagyon érdekes volt megismerni őket. Nagyon jó emberek egytől egyig, és hatalmas élmény volt a társaságukban beilleszkedni a pécsi körforgásba, a pécsi életbe. A legnagyobb kihívás a munkában az volt, hogy kikerüljem a már sokszor, sokféleképp fotózott pécsi látványosságok, épületek, szobrok buktatóit és új szemszögből, új fényben ábrázoljam azokat – mondta a fotóművész.

Pécs, nem pécsi szemmel

A Nagy Pécs Könyvet a belváros könyvesboltjaiban, a Művészetek és Irodalom Házában, valamint a közeljövőben a PécsPontban is megtalálhatják az érdeklődők, de persze az interneten is megrendelhető a hiánypótló kötet.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő