A pénzügyi tervezést soha nem késő elkezdeni: 4 egyszerű lépés év végére

Hirdetés

Az év vége remek alkalom arra, hogy áttekintsük az elmúlt 12 hónap eseményeit, számot vessünk azokkal és végiggondoljuk, hogy mik a terveink a következő esztendőre. Az elmúlt időszak gazdasági helyzete sokunkat sarkall arra, hogy ne csak a mindennapi életünket, hanem pénzügyeinket is felül vizsgáljuk és megkezdjük a tudatos tervezést. Az alábbiakban ehhez szeretnénk segítséget nyújtani. Bővebben: A pénzügyi tervezést soha nem késő elkezdeni: 4 egyszerű lépés év végére

Miért fontos a pénzügyi tervezés?

Ha nincs meg bennünk a pénzügyi tudatosság, sosem tudhatjuk meg azt, hogy miért nem jutunk egyről a kettőre, miért folyik ki a pénz a kezeink közül. Ha nem vezetjük, tartjuk számon költségvetésünket, azzal sem lehetünk tisztában, hogy mikor, mire, mennyit költöttünk. Ebben az esetben nincs lehetőségünk arra sem, hogy tartalékokat hozzunk létre, felkészülve a váratlan helyzetekre. Természetesen sokan élnek hónapról hónapra, amennyiben azonban a kisebb összegeket nem tudjuk beosztani, úgy nagyobb bevétel esetén sem jutnánk előre, szokásainkon tehát fontos lehet változtatni.

A pénzügyi tervezés által elérhetjük, hogy biztonságban tudhassuk magunkat a jelenben, és felkészüljünk a jövőbeli tervek megvalósítására. A jó hír az, hogy egy kis tudatossággal, tervezéssel is komoly eredményeket érhetünk el, lássuk tehát, hogyan érdemes ebbe belevágni.

A pénzügyi tervezés lépései

1. Áttekintés és értékelés

A pénzügyi helyzetünk év végi áttekintésének kiváló eszköze – ha ezzel eddig valamilyen okból nem éltünk – a bankszámlanyitás. Ennek segítségével utalási megbízásainkat gyorsan és egyszerűen teljesíthetjük, még fontosabb azonban, hogy a számlanyitás által lehetővé válik a pénzügyeink teljes körű ellenőrzése. Bankunk online felületére belépve ugyanis gyorsan végigkövethetünk minden egyes bejövő és kimenő tételt: legyen tehát ez az első lépés.

Az elmúlt 12 hónapban keletkezett bankszámlakivonatok átvizsgálása hosszadalmas feladat lehet, ebből azonban rengeteget tanulhatunk. Először is jelöljük meg magunknak azokat a kiadásokat, melyek minden hónapban felmerülnek, majd vizsgáljuk meg, hogy ezek közül melyikektől szabadulhatunk meg. Természetesen nem a rezsiköltségre és a bérleti díjra gondolunk, azonban lehetséges, hogy előfizetünk egy olyan folyóiratra, amit már nem is olvasunk, vagy egy olyan streaming-szolgáltatásra, melyet hónapok óta nem használtunk. Ezeket mondjuk is le, hogy a következő évet már tiszta lappal indíthassuk.

Ez után következzenek az eseti kiadásaink, amelyekkel kapcsolatban az előzőhöz hasonló módon járjunk el. Vásároltunk olyan eszközt, amit nem is használunk? Esetleg egy ruhát, ami soha nem volt rajtunk? Ha a válasz igen, akkor újévi fogadalmunk legyen a megfontoltabb, tudatos vásárlás.

2. A jövő évi költségvetés megtervezése

Most, hogy már tudjuk, mire költöttünk az idei évben, egyszerűen összeállíthatjuk a költségvetésünket 2024-re. Először is számoljuk ki, hogy havonta mekkora fix bevételre teszünk szert. Ebből vonjuk le a rendszeresen jelentkező költségeket – a lakáshitelt vagy bérleti díjat, a közüzemi számlák díjait stb. – így megkapjuk azt az összeget, amivel minden hónapban gazdálkodhatunk. Számoljuk ki, hogy havonta mennyit tervezünk élelmiszerre, tisztálkodási eszközökre és egyéb, nélkülözhetetlen dolgokra költeni, ezt is vonjuk le a bevételünkből: a maradék összeggel már szabadon rendelkezhetünk.

Érdemes létrehozni egy megtakarítási számlát, melyre minden hónap elején átutalhatjuk ezt a fennmaradó összeget, így kisebb lesz a kísértés, hogy azt szükségtelen dolgokra elköltsük.

3. Célok kitűzése

Ha már van egy – egyelőre képzeletbeli – megtakarításunk, kezdjünk el gondolkodni azon, hogy milyen rövid- és hosszú távú céljaink vannak. Gyermekünk iskolakezdésére szeretnénk félretenni, elmennénk egy hosszabb nyaralásra, vagy éppen új autóra gyűjtünk? Bármelyik jó motiváció lehet a tudatosabb gazdálkodás felé. Határozzuk meg, hogy havonta milyen összeget szeretnénk – és tudunk – a célunk érdekében félretenni, és próbáljunk a jövőben ehhez ragaszkodni.

Természetesen bármikor közbejöhet egy váratlan kiadás, így célszerű a megtakarítást két részre bontani, és havonta egy kisebb összeget erre az esetre is félretenni.

4. Adósságok rendszerezése

Ha a pénzügyi problémák oka az, hogy hitelünk törlesztőrészleteit egyre nehezebben tudjuk kifizetni, esetleg több kisebb tartozásunk gyűlt össze, melyek kiegyenlítése már komoly gondokat okoz, akkor először is ezt a helyzetet kell rendeznünk.

Ha főként barátok, családtagok adtak nekünk kölcsön, készítsünk egy teljesíthető tervet, például először koncentráljunk a legkisebb összegű tartozásra, hiszen, ha ettől megszabadulunk, az lélektanilag is sokat fog számítani.

Számos pénzintézet kínál lehetőséget arra, hogy meglévő hitelünket egy kedvezőbb konstrukcióval kiválthassuk, esetleg adósságrendezéssel több kölcsönünket megváltva csak egy, nagyobb összeget kelljen törlesztenünk. Így változtathatunk a korábbi, kedvezőtlen szerződési feltételeken, adóstársat vonhatunk be, vagy más módon tehetjük egyszerűbbé a törlesztést. Ha az adósságok terhe lekerült a vállunkról, máris egyszerűbbé válik a jövő tervezése.

Már egy kis tudatosság is sokat számít

Az év vége ideális időszak arra, hogy belekezdjünk a tudatos pénzügyi tervezésbe, magunk mögött hagyjuk a berögzült rossz szokásokat. Egyszerű lépésekkel, mint a bankszámlanyitás, anyagi helyzetünk áttekintése, a célkitűzés majd az ehhez való ragaszkodás mind hozzájárulhatunk a pénzügyi stabilitáshoz, akár már 2024-ben is.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.

Hirdetés