A mozgásérzékelők a riasztórendszerek részeként funkcionálnak. Arra szolgálnak, hogy az adott területen belül – ahogy a nevük is utal rá – figyeljék és jelezzék a mozgást. Ha Ön is riasztórendszer telepítését tervezi, jó, ha ismeri a működési elvüket.
A legnépszerűbb mozgásérzékelők
A leggyakrabban használtak a passzív infravörös mozgásérzékelők – vagy ahogy a szakmai körökben emlegetik, a PIR mozgásérzékelők (Passive Infra Red = PIR). Azért népszerűek, mert viszonylag alacsony áron elérhetőek, és széles körben felhasználhatóak. Ezt annak köszönhetik, hogy ha sikerül jól kiválasztani és megfelelően telepíteni őket, akkor önmagukban is képesek egy teljes helyiség tér- és tárgyvédelmére.
Ezek a passzív infra mozgásérzékelők a Riasztobolt.hu vezeték nélküli riasztószettjeinek részeként is megtalálhatóak, ahogy a vezetékes riasztók részeként is. Mozgásérzékelő egy olyan pontra kerül felszerelésre az adott helyiségben, ahonnan lehetőség szerint a legoptimálisabb módon belátja a védendő területet.
A mozgásérzékelő jellemzően az oldalfalon kerül elhelyezésre vagy közvetlenül, vagy valamilyen tartóelemre. Ez lehet infratartó konzol vagy infra talp, de a 360° infrát a mennyezeten rögzítik. A riasztóközponthoz vagy vezetékkel vagy vezeték nélkül csatlakoztatható.
A mozgásérzékelők működése
Ezek az eszközök semmilyen jelet nem bocsátanak ki magukból működés közben, hanem a környezetben bekövetkező hőmérséklet-változásokat figyelik. Az infravörös tartományt érzékelik és összevetik azokat a tárolt mintákkal. Ebből következik, hogy a változásokra reagálnak, de fontos tudni, hogy nem látnak át az üvegen, műanyagon, egyéb anyagokon, ezért a látómezőjükbe semmilyen anyag nem kerülhet a telepítéskor.
Három alapvető részük van: az optika, az érzékelőelem és a jelfeldolgozó áramkör. A riasztás ezen három egység által megvalósított jelérzékelést és feldolgozást követően keletkezhet. Az infrák csak a hőt és annak a változását érzékelik. Az érzékelők a látóteret több zónából álló, legyezőszerű nyalábokban figyelik, és főként arra reagálnak, amikor az alaphőmérséklet valamelyik zónában megemelkedik, a többi zónában viszont nem.
Konkrétan érzékelik az emberi test melegéből származó hősugárzást, amit az optikai rendszer segítségével egy pontra fókuszálnak. Az itt található, piroelektromos elven működő szenzor feladata az, hogy villamos jel változássá alakítsa a védett területen mozgó ember által kiváltott infrasugárzás szintjének a környezet alap jel szintjéhez viszonyított megváltozását. Ezt kiértékeli egy jelfeldolgozó áramkör, és szükség esetén riasztást vált ki.
A mozgásérzékelők további típusai
- Mikrohullámú mozgásérzékelők – ezek olyan térvédelmi eszközök, amelyek Doppler-elven működnek.
- Reflexiós elven működő eszközök – drága, de megbízható eszközök
- Ultrahangos mozgásérzékelők – itt a jeladó hang hullámot bocsát ki, és a vevő a Doppler-elv alapján érzékeli azt
Éljen a biztonság lehetőségével, és ne adjon esélyt az illetéktelen behatolóknak!
(x)