A tarka futó: a homoki gyík az év hüllője

Hirdetés

A magyarországi nyolc gyíkfaj közül a legkevésbé ismert, az alföldi pusztákon rohangáló kis ékszert, a homoki gyíkocskát választotta 2022-ben az év hüllőjének a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya.

„Bár vannak, akik vitatnák elsőbbségét a zöld gyíkkal szemben, a homoki gyík talán a legszebb, egzotikus színezetű gyíkfajunk” – írja róla az MME honlapján.

A kis állat Délkelet-Európában terjedt el, Magyarországon szigetszerűen az Alföld homokpusztagyepein fordul elő. A Pesti-síkságtól kezdve a Duna-Tisza közének szinte minden homokhátán megtalálható, ahol maradtak természetes gyepek. Legészakibb  „tanyája” a bátorligeti legelő a Nyírségben.

Az MME ismertetője szerint a gyík testhossza csak 6-8 centiméter, a farka viszont a testhossz kétszeresét is elérheti. A hímek hátának közepén világoszöld sáv fut végig, amely a nászidőszakban élénkebb, később sötétebbé válik.

A zöld sávot mindkét oldalon egy-egy barna, a szélein csipkézett csík határolja.

Fotó: Halpern Bálint/mme.hu

Nappal aktív, jól bírja a forróságot (csak az extrém délutáni hőt nem), mikor nem aktív, föld alatti üregeibe húzódik. Az október végén kezdődő téli hibernációból márciusban bújik elő, a párzás áprilisban kezdődik. A nőstények 2-6 tojást raknak fűcsomók, zsombékok alá.

A csöppségek július végétől kelnek ki.

Vacsoráját, mely apró gerinctelenekből áll, portyázva keresi. De ő is sok ragadozó vacsorája lehet: főleg ragadozómadarak ejtik zsákmányul, de a róka és a borz is megeszi, ha el tudja csípni, vagy kiássa üregéből. Fontos tápláléka a rákosi viperának is.

A madártani egyesület hangsúlyozza: élőhelyének beszántása, erdősítése miatt a populáció összezsugorodott, a faj megmaradt élőhelyeinek tervszerű, jól átgondolt megőrzésével és kezelésével őrizhető meg.

Mint minden hüllő és kétéltű Magyarországon, a homoki gyík is védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

Az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya a herpterkep.mme.hu weboldalon vár minden fényképes észlelést a szép apróságról.

Az év madara a zöld küllő, az év hala 2022-ben pedig a bodorka lett, itt írtunk róluk.

Hirdetés