Több mint 66 tablóból álló vándorkiállítás nyílt Pécsen, a Vasváry-házban a Törökország és Magyarország között létrejött Barátság Egyezmény 90. évfordulója alkalmából. Az eseményen részt vett Páva Zsolt, Pécs polgármestere, valamint Sakir Fakili, a török köztársaság budapesti nagykövete.
A vendégeket Walterné Müller Judit, a Janus Pannonius Múzeum megbízott igazgatója köszöntötte. Elmondta, hogy 2000-ben kezdődött a török és magyar múzeumok közötti kapcsolat, amikor a Janus Pannonius Múzeum török, illetve orientalista kerámiákat mutatott be Isztambulban a Zsolnay-gyűjteményéből, majd két évvel később a Vasarely-kollekciót is megcsodálhatták a török városban.
A kulturális kapcsolatok 2010-ben erősödtek tovább, ugyanis Essen mellett Pécs és Isztambul is Európa Kulturális Fővárosa lehetett. Ennek kapcsán a Csontváry-gyűjtemény Törökországban, neves modern török képzőművészeti alkotások pedig a Papnövelde utcai Modern Magyar Képtárban voltak láthatóak.
Emellett nyáron a Török félhold árnyékában című kiállítás keretében ismerkedhettek meg a látogatók a Janus Pannonius Múzeum történeti anyagával: török kori gyűjtemény, régészeti leletek, gazdag fegyvergyűjtemény, használati tárgyak által pillanthattak be a török kori Magyarország életébe.
Páva Zsolt köszöntőjében kitért arra, hogy ez a kiállítás egy egészen rendkívüli és nagyon sajátos időszakát mutatja meg annak a korszaknak, amikor Magyarország és Törökország a 16. század végétől a 19. század végéig egymáshoz kapcsolódott.
– Akár a honfoglalás kori időszakot nézzük, a török hódoltság korát vagy a modern időket, ebben a nagyon hosszú távú és éveket átölelő kapcsolatrendszerben egy nagyon sajátos periódusról beszélhetünk – fogalmazott a polgármester. – A hatalmas gazdagsággal és múlttal rendelkező török és magyar kultúra az elmúlt ezer év során kölcsönösen hatott egymásra.
Beszéde végén Páva arra kérte a nagykövetet és az általa képviselt Törökországot, hogy a közös kultúrkincseket, melyek nagy része még mindig feltáratlan, együttes erővel hozzák felszínre, hogy ez az örökség mindenki számára hozzáférhető legyen.
A vándorkiállítást Safir Fakili nagykövet nyitotta meg, aki úgy vélekedett: még erősebb lesz a török-magyar kapcsolat most, hogy látta Pécset és megismerte az itt élő embereket. Hozzátette, a Magyarországon lévő török emlékek közös történelmi örökség részét képezik, melyeket együtt kell ápolni.