Épített örökségünk megőrzése széles körű és speciális ismereteket igényel. A tudásmegosztás egyik leghatékonyabb platformja a szakmai találkozók megszervezése, ezért is rendezi meg évről évre a Történeti épületek helyreállítása szakmai fórumot a pécsi Pollack Expo keretében a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK). Az idei eseményt április 4-én tartják.
Ahogy a PTE sajtóközleményében olvasható, az idei fórum ismét a „szépészet”, az építészeti tervezés és a szerkezeti kérdések köré összpontosul, különös tekintettel a történeti épületek értékeinek megőrzésére, a hitelesség, az épség biztosítására. A témához kapcsolódva a résztvevők előadást hallhatnak többek között Sopron belvárosának műemléki helyreállításáról, a jáki Szent György-templom, valamint a hozzá tartozó épületegyüttes kutatásának és helyreállításának eredményeiről, vagy akár az Építőipari Nívódíjas Lánchíd helyreállításáról is.
A pécsi képzés egyik vezető tanára, Mezős Tamás példákon mutatja be azokat a hibákat, amelyeket a saját munkája során elkövetett és amelyeket ma már egészen más felfogásban kezelne. A professzor munkatársa, Bodó Balázs prezentációjában az MNB székház homlokzatának nyílászárói rekonstrukciója kapcsán a 120 évvel korábbi tervezői gondolkodásról, a szerkesztési elvek megértéséről és azok gyakorlati kivitelezési munkába történő felhasználásáról oszt meg izgalmas részleteket. A szakmai napot záró kerekasztal-beszélgetés fókuszpontjában az örök kérdés áll: megőrizhető-e az eredeti anyag, szerkezet, az épület épsége és ezáltal a hitelessége a helyreállítási munkák során, kibékíthető-e a megőrzés igénye a fenntarthatóság, a mai használat elvárásaival – fogalmaz a közlemény.
Az ipar és a mérnöktársadalom találkozóhelyeként meghatározott szakkiállításra április 3-4-én várják az érdeklődőket immár az eredeti helyszínen, a pécsi Boszorkány úti alma materben.