A devizahitelek forintosításáról, a népességfogyás mérsékléséről, a jövő évi költségvetésről és a kormányellenes tüntetésről volt szó hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben – adta hírül az MTI.
Kövér László házelnök az ülés elején megkérte a Ház munkáját segítőket, hogy „a fölös számú zászlókat távolítsák el”. A terembe ugyanis a szocialisták egy magyar és egy uniós zászlót hoztak be. Schmuck Erzsébet (LMP) értékelése szerint a kormány becsapta a devizahiteleseket, ismét a bankok oldalára állt azzal, hogy napi árfolyamon forintosítja kötelező módon a devizahiteleket. A devizahitelek forintosításakor a kereskedelmi bankoknak eladott devizával a Magyar Nemzeti Bank hatalmas, eurónként 58 forintos hasznot könyvelhet el, ez a haszon a devizaadósok vesztesége – mondta, megjegyezve: az LMP erkölcstelennek és igazságtalannak tartja a törvényjavaslatot, amellyel közel 100 milliárd forintos profitot zsebel be a jegybank.
Aradszki András (KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy az előző év azonos időszakához képest 2014 első nyolc hónapjában mérséklődött a népességfogyás, a természetes fogyás üteme 4,1 ezrelékről 3,4 ezrelékre csökkent.
Véleménye szerint szavakban sokan harcra keltek a népességfogyás ellen, de gyakorlati és valós eredményt a 2010 előtt hozott döntések nem hoztak, sőt a szocialista kormányok családellenes intézkedései rontottak is a helyzeten. Mint mondta, a 2010 után a kormány a többi között a munkahelyvédelmi akcióterv kidolgozásával, a gyes és a gyed idejének visszaállításával, a családi adókedvezmény kiterjesztésével érte el a fordulatot.
Veresné Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériuma család- és ifjúságügyért felelős államtitkára az adatokat értékelve célként jelölte meg, hogy a vágyott gyermekek megszülessenek.
Szerinte ehhez kiszámítható, hosszú távú család- és népesedéspolitikát kell folytatni. Mint mondta, az elmúlt négy évben 700 milliárd forinttal többet költöttek a családokra, mint azt megelőzően, de nem álltak meg. Hozzátette: lesz házassági adókedvezmény, családi otthonteremtési kedvezmény, folytatódnak a bölcsődeépítések.
Volner János (Jobbik) szerint a 2014-es büdzsé a régi megszorítások és új adók költségvetése. Azt kérdezte a kormánytól, hányat helyeztek hatályon kívül a szocialisták által bevezetett hat megszorító csomagból. Elmondta, hogy Magyarország hét régiójából négy az EU 20 legszegényebb régiója között van, és az ország népességének fele ezekben a régiókban lakik.
Közölte, a jövő évi költségvetésben hét új adónem van 2010-hez képest. Termelést támogató adórendszer bevezetését szorgalmazta.
Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában a megszorító csomagok visszavonására példaként hozta fel a rezsicsökkentést, az életpályamodelleket, a nyugdíjak reálértékének megőrzését. Ide sorolta a devizahitelesek megmentését is.
Álláspontja szerint lehet, hogy az adók száma nőtt 2010-hez képest, de az adóterhelés 41 százalékról 38-39 százalékra csökkent.
Tóbiás József (MSZP) azt mondta a kormánypárti képviselőknek, ne csodálkozzanak, hogy a közfelháborodás miatt tüntetés van hétfőn Budapesten és további 20 városban. Még a mindig nem tisztázták az adóhivatal vezetőjének esetleges érintettségét egy korrupciós ügyben – mondta. Tállai András szerint a népnek igaza volt április 6-án, május 25-én és október 12-én is, a nap folyamán tartandó tüntetéseket pedig a kormány tiszteletben tartja, az ott elhangzó véleményeket figyelembe veszik.
Az amerikai kitiltási ügy kapcsán azt mondta, ha ilyen kritikusak a szocialisták, akkor miért nem kérik meg Hiszékeny Dezsőt, hogy távozzon a frakcióból, amikor őt a hatóság meggyanúsította egy konkrét ügyben.
Rogán Antal elmondta, hogy a bankok elszámoltatásával, a devizahitelek forintosításával, a fair bankokról szóló törvénnyel egy tipikus hitelesnek, akinek 43 ezer svájci frankot (6,8 millió forintot) vett fel és 2014-ben tőketartozása 8,8 millió forint, az elszámoltatás után a tőketartozása 7 millió forintra csökken, törlesztőrészlete a jelenlegi 91 ezerről pedig 65 ezer forintra.
A nap folyamán tartandó tüntetésekről közölte, fontos dolog, hogy az emberek az utcán elmondhatják a véleményüket és nem jár érte szemkilövés.
Répássy Róbert válaszában azt kérte, hogy az emberek ne higgyék el, hogy csak egy törvény – a forintosításáról szóló – határozza meg a devizahitelesek sorsát, hiszen az Országgyűlés az eddig már elfogadottakkal együtt hét törvényben rendezi ezt a kérdést.