-0 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapHírzónaHelyi hírekA vadgázolás sajnos nem mindig elkerülhető... Mi a teendő, ha megtörtént a...

A vadgázolás sajnos nem mindig elkerülhető… Mi a teendő, ha megtörtént a baj?

Alapvetően nyilván mindenki megpróbál – saját maga és mások érdekében is – a lehető legkörültekintőbben autózni. Ennek ellenére akadhatnak olyan közlekedési szituációk, melyekben elkerülhetetlen a baleset. Tipikus példa a pillanatok alatt, a semmiből elénk ugró vad. Jó esetben nem kerül sor személyi sérülésre, de szinte borítékolható, hogy a jármű és az állat sem ússza meg ép bőrrel/karosszériával a találkozást. Mi a teendőnk a gázoláskor? Megkérdeztük a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányságtól. 

Mi a teendője az autósnak, ha elgázol egy vadat?

A Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása (KRESZ) ide vonatkozó rendelkezései szerint a rendőrhatóság felé akkor kell bejelentést tenni, ha a baleset halálhoz vagy személyi sérüléshez vezetett, illetve ha az ebben érdekelt személy rendőri intézkedést kíván. Ennek értelmében,

ha csak anyagi kár keletkezett, nem kötelező értesíteni a rendőrséget,

illetve akár közvetlenül az illetékes vadásztársasággal is felveheti a gépkocsivezető a kapcsolatot. Azonban ha a rendőrség értesítése megtörtént, a sofőr a szervek kiérkezéséig nem hagyhatja el a helyszínt.

Milyen lépéseket tesz a rendőrség, ha bejelentés érkezik elütött vadállatról?

  • A bejelentést követően a kiérkező baleseti helyszínelő lefolytatja az elsődleges intézkedéseket. Ennek során vizsgálja, hogy a járművezető részéről megállapítható-e KRESZ-szabály megsértése. Meghatározza továbbá, hogy melyik vadásztársaság illetékes a területen, és intézkedik a kiértesítéséről, valamint az elhullott állat elszállíttatásáról.
  • Anyagi kárral járó baleseteknél a helyszínen ellenőrzi a járművet és a sofőrt a nyilvántartásokban, alkoholteszteres ellenőrzést végez. Vizsgálja az autó műszaki állapotát, az eset bekövetkezésének körülményeit.
  • Amennyiben a vadásztársaság képviselője a helyszínen megjelenik, írásban nyilatkozik arról, hogy van-e az adott területen folyamatban vadászat, hajtás, van-e telepítve sózó vagy magasles. A járművezető részére a helyszínen igazolást állítanak ki, amely igazolja a rendőri intézkedés tényét, továbbá tartalmazza az érintett vadásztársaság nevét.
  • Amennyiben az autós részéről megállapítható valamely KRESZ-szabály megsértése, akkor azt a rendőr szankcionálja. Ha a járművezető részéről sem szabálysértés, sem bűncselekmény elkövetése nem állapítható meg, további eljárást nem folytat a rendőrség. Sérüléssel járó baleseteknél a sérülés fokától függően szabálysértési, illetve büntetőeljárás indul.

Milyen bűntetőjogi következményei lehetnek egy ilyen balesetnek a sofőrre vonatkozóan?

Csak amennyiben szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetése állapítható meg a gépkocsivezető részéről, a sérüléses baleseteknél a sérülés foka szerinti eljárást folytatja le az illetékes hatóság.

A közhiedelem szerint azért van annyi vadveszélyre figyelmeztető tábla kihelyezve országszerte, hogy az autósokat minden esetben felelősségre lehessen vonni. Mit szól ehhez a rendőrség?

A veszélyt jelző táblát nem a rendőrség, hanem az illetékes vadásztársaság helyezteti ki a közút kezelőjének engedélyével. Az,

hogy a tábla hatálya alatt történt-e a vadelütés a rendőrségi eljárást nem befolyásolja,

annak a vadásztársasággal történő kárrendezés során lehet szerepe.

Milyen szempontok mentén döntik el, hogy az autósnak meg kell-e térítenie az esetleges vadkárt? Milyen mértékű lehet az esetleges büntetés?

Mind a két kérdést a vadásztársasággal történő kárrendezésre irányuló, polgári peres eljárásban döntik el, nem a rendőrségi eljárás során.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő