Javában, már áprilistól zajlik a szúnyogirtás országszerte, azonban idén nem érkezik légi segítség a vérszívók ellen, ugyanis az Európai Unió teljes területén betiltották azokat a készítményeket, amelyekkel légi gyérítést lehet végezni. Marad tehát a földi védekezési módszer, a részletekről az önkormányzat közleményében tájékoztatja a pécsieket.
Nemrég hangzott el a hatodik online városinfón, hogy idén már nem lesz légi gyérítés, csak földi. A katasztrófavédelem feladata a szúnyoggyérítés országos szinten, a Biokom pedig indokolt esetben plusz gyérítést végez, folyamatosan figyeli, hogy ez szükséges-e – mondta el Péterffy Attila polgármester a pécsiek kérdéseire válaszolva.
A földi gyérítés Pécsen egyébként kétféle módszerrel történik, ami lehet melegködös, vagy ULV-technológián alapuló, a szerek kijuttatása kisteherautó platójáról történik.
Van továbbá egy harmadik alternatíva is az irtásra, méghozzá a vízfelületek bakteriális kezelése, amelyek a rovarok szaporodásának gócpontjai.
Íme a városháza közleménye:
„Akárhogy csípnek majd a szúnyogok, egy valami biztos: az eddig megszokott kétfedelű repülőgépek nem sietnek a pécsiek segítségére. Az Európai Unió teljes területén betiltották ugyanis azokat a készítményeket, amelyekkel légi szúnyoggyérítést lehet végezni.
A módszert földi megoldással kell kiváltani, ez pedig füsttel és zajjal járhat.
Az országos szúnyoggyérítési program az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szervezésében zajlik, e mellett a Biokom NKft. városüzemeltetési feladatként rendelt meg az elmúlt években ilyen munkálatokat. Pécs területén jellemzően 2-2 alkalomra volt szükség egy szezonban. Az országos program részeként városunk területén a korábbi években végzett gyérítések mintegy 70 százaléka zajlott légi-kémiai módszerrel, míg a városüzemeltetési feladatként megrendelt gyérítések csaknem 100 százaléka történt így.
A légi szúnyoggyérítés kiesése természetesen nem azt jelenti, hogy a repülőgép által permetezett területek kezelés nélkül maradnak az idei évben, vagy a jövőben, hanem azt, hogy a kieső módszert egy másikkal kell kiváltani. Erre azonban csak egy lehetőség marad, a földi úton történő kijuttatás, ami klasszikusan egy kisteherautó platójáról történik.
A földi gyérítés kétféle módszerrel történik, ez lehet melegködös, vagy ULV-technológián alapuló. Az ULV-technológia permetcseppekre porlasztja a levegőbe juttatott szert, viszonylag csendes, de a permetfelhő kevésbé hatékony. A melegködös módszer hatékonyabb, de jelentős zajjal és füsttel/köddel jár.
Pécsett várhatóan mindkét technológiát alkalmazni fogják a gyérítéssel megbízott vállalkozók: az ULV-technológiát jellemzően a város központi részén, a melegködöst pedig a külső területeken. Mivel a szúnyoggyérítés a jövőben szokatlan zajjal és köddel járhat, a pécsiek megértését kérjük, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy a beavatkozásokra időben felhívjuk a lakosság figyelmét.
Az idei évtől kieső légi gyérítés harmadik alternatívája azon vízfelületek bakteriális kezelése, amelyek a rovarok szaporodásának gócpontjai. A vízfelületek természetvédelmi szempontból biztonságos bakteriális gyérítésében Pécs önkormányzata a Pécsi Tudományegyetem szakembereinek segítségére számít, és meg is kezdődött a projekt előkészítése.
Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata”