Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes éjjel benyújtott egy salátatörvény-tervezetet, amely alapján számos jogszabály módosítását tervezi a kormány a veszélyhelyzetben. A katasztrófavédelmi törvényt például úgy változtatnák meg, hogy a választott önkormányzatok, polgármesterek ne dönthessenek önállóan a jövőben – írja az Index.
A jelenleg hatályos szabályozás szerint veszélyhelyzet idején (tehát jelenleg) a képviselő-testületek és közgyűlések hatáskörét a polgármester gyakorolja. Ezt változtatná meg most a kormány azzal, hogy a megyei védelmi bizottságokat ültetnék a polgármesterek fölé, utóbbiak döntéseit előbbiek jóváhagyásához kötnék ugyanis.
A következő szöveggel egészülne ki a katasztrófavédelmi törvény: „(4a) A polgármester, a főpolgármester, illetve a megyei közgyűlés elnöke (4) bekezdés szerinti döntéséhez szükséges a megyei, fővárosi védelmi bizottság előzetes jóváhagyása. A megyei, fővárosi védelmi bizottság az előzetes jóváhagyás tekintetében a döntési javaslat beérkezését követő 5 napon belül köteles dönteni, amely határidő jogvesztőnek minősül.”
Ha a parlament elfogadja Semjén javaslatát, a polgármesterek a veszélyhelyzet idején szinte semmi olyan témában nem dönthetnének önállóan, amihez normál helyzetben a képviselő-testület döntése kell.
A módosítás magával vonhatja, hogy a településeket, kerületeket, vagy akár a fővárost érintő kérdésekben ezentúl nem a választott vezetők, hanem a többnyire fideszes politikusokból kinevezett fővárosi és megyei kormányhivatalok vezetői, valamint a védelmi bizottságban ülő honvédségi, katasztrófavédelmi és a rendvédelmi szervek vezetői dönthetnének – írja a lap.