-2 C
Pécs
kedd, január 21, 2025
KezdőlapPécs AktuálA világ történészei Pécsen találkoznak

A világ történészei Pécsen találkoznak

Pécsen rangos történészi szimpózium vette kezdetét kedden, amelynek célja, hogy az angol nyelvű olvasóközönség számára rámutasson Közép-Európa fontosságára az európai történelem szempontjából, továbbá, hogy az itt élő szakértők bevonásával vitassa meg az angol és amerikai szerzők által írt műveket.

A „Elfelejtett történelem visszaállítása: Közép-Kelet-Európa az angol nyelvű akadémikus tankönyvekben” című neves nemzetközi történész-szimpóziumot 2006 óta rendezik meg a varsói angol oktatási nyelvű Lazarski University és az amerikai Georgetown University együttműködésében. A konferencia célja, hogy az angol nyelvű olvasók számára rámutasson a régió jelentőségére, az európai történelemben betöltött szerepére, valamint hogy az itt élő történész szakértők bevonásával megvitassák az angol és amerikai szerzők által írt műveket, azok pontosságát, és az általuk festett képet a közép-kelet-európai országokról.

A polgármester köszönti a világ minden pontjáról érkező történészeket
A polgármester köszönti a világ minden pontjáról érkező történészeket

Az idén – a rendezvény történetében először – Pécsen megrendezendő konferencia megnyitóülésén Páva Zsolt köszöntötte a városba érkezett külföldi kutatókat, történészeket. Elmondta, hogy a szimpózium nemcsak abból a szempontból egyedi, hogy nem létezik más hasonló kezdeményezés a világon, hanem a lebonyolítás módszerét tekintve is egyedülálló, ugyanis nemcsak a régiókból érkező lektorok vannak jelen, hanem maguk a vitára leadott könyvek szerzői, továbbá a művek kiadóinak képviselői is, akik így Pécsen tudják megvitatni a könyvek által felvetett problémákat, kérdéseket. Kiemelte, hogy a kutatóknak feltehetően hasznos lesz, hogy egy olyan hektikus, sokszínű történelmi háttérrel bíró városban értekezhetnek Közép-Kelet-Európa – köztük pedig Magyarország – történelemkönyvekben betöltött szerepéről, mint Pécs.

Zeller Gyula, a Pécsi Tudományegyetem rektorhelyettese a megnyitón elmondta: megtiszteltetés, hogy a rangos nemzetközi szimpóziumot Pécsen rendezik meg idén, majd felhívta a kutatók figyelmét arra, hogy a jövőre 650 éves pécsi egyetem is – akárcsak a város – rendkívül színes, változatos múlttal rendelkezik. Az egyetem történetében a nemzetköziség szerepe egyre nagyobbá vált, jelenleg – az országosan is csökkenő – hallgatószám kompenzálásaként az orvosi karon egyre nagyobb szerepet kapnak a külföldi diákok számára indított programok.

Történelemkönyvekről fognak vitázni
Történelemkönyvekről fognak vitázni

A lengyel származású Andrzej Kamiński, a Georgetown University történelemprofesszora beszédében kiemelte, hogy ugyan a konferencia fő helyszíne általában Lengyelország, de esetenként más országok városaiban is megtartják azt, mint most Pécsen, ezért hálás a városnak. A professzor épp ezért külön hangsúlyozta, hogy a szimpózium jövőjét nagymértékben meghatározza az, hogy az európai városok önkormányzataival és egyetemeivel hasonlóan jó, hasznos, hosszú távú kapcsolatot alakítsanak ki. Végezetül kitért arra, hogy a Közép-Kelet-Európa országainak történelmi múltját feltárni kívánó szakkönyvek és tankönyvek évtizedekkel ezelőtt sok esetben hiányosak voltak, nem kezelték jól a tényeket, és számos esetben ferdítettek is, ezáltal pedig rossz fényben mutatták be a régió országait. A közelmúltban ugyan javult a helyzet – folytatta –, de valójában nem sok minden változott. A pécsi szimpózium célja, hogy ezt a bonyolult témát kibontsák és a felmerülő problémákra választ leljenek.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő