A whisky minősége

Hirdetés

Mit jelent az age statement egy-egy whisky palackján? Érdemes úgy tekinteni rá, mint a minőség legfontosabb indikátorára? Vagy a valóság sokkal inkább árnyaltabb, és nem árt ismerni a hátteret is hozzá? A cikkben lerántjuk a leplet a kormegjelölés kérdésköréről.

Mit jelent az age statement egy-egy whisky esetében?

Az angol nyelvből vett kifejezés egyfajta kormegjelölésnek számít a palackokon. Ha vetünk rá egy pillantást, akkor másodperceken belül megtudhatjuk a szóban forgó ital életkorát. Sokak számára ez döntő fontossággal bír a választásnál.

Hogy egy példát mondjunk, az iDrinks webshop széles szeszes ital és whisky kínálatát vizslatva is könnyedén elérhető ez az információ. Nem árt viszont tudni, hogy az age statement valójában az italt alkotó legfiatalabb párlat életkorát jelenti.

Függetlenül attól, hogy ez milyen arányban található meg benne. A címkén tehát a legifjabb párlat életkora kerül feltüntetésre. Könnyen előfordulhat, hogy a választott palack beltartalma sokkal idősebb, mint a címkén látható megjelölés, hiszen az age statement mindig az érlelési idő alsó határát mutatja meg a számunkra.

Miként kezelik a lepárlómesterek az age statement kérdéskörét?

Kár volna tagadni, hogy a fent részletezett mechanizmus nem okoz számukra fejtörést. Különösen az idősebb párlatok esetében, amelyek sorsa akár problémás is lehet. Hiszen ott az egyik irány, miszerint más whiskykkel keverve magasabb szintű blendhez lehet őket hasznosítani.

De hasonlóképp racionális opciót jelent, hogy önmagukban, prémium single maltként kerüljenek a piacra, hiszen ebben a formátumban is bőven megállják a helyüket. A dilemma áthidalásának érdekében alkották meg a skót szakemberek az úgynevezett NAS-kategóriát.

Amelyek speciális jellege abban rejlik, hogy a palackokon nem látjuk egyértelműen a párlat korát. Sőt, még érzékszervi elemzéssel sem lehet ezt kideríteni. Ami persze a legfontosabb, hogy ez még csak távolról sem megy a minőség rovására. 

Ha nincs age statement, akkor odavész a minőség?

A szakma nagyágyúi akár sértésnek is vehetik a kérdést. Jó példa erre Richard Pattersonnak, a Dalmore lepárló elismert szaktekintélyének a markáns véleménye. Szerinte merénylettel ér fel alacsony minőségű whiskyt alkotni.

Már csak azért is, mert maga a műfaj egyébként is rengeteg időt vesz igénybe. Ebből kifolyólag az age statement korántsem annyira kiemelkedő indikátor, mint ahogyan azt sokan gondolják. Igaz ami igaz, hogy tagadhatatlanul rengeteg időbe telik, amíg egy-egy párlat ízei összesimulnak és harmonikus egyensúlyba kerülnek.

Az állítás igazságtartalmának bizonyítására ott van a Dalmore 25 éves single maltja, amely csak 1 százaléknyi 25 éves whiskyt tartalmaz, az összetevőinek legnagyobb hányada sokkal idősebb. Tehát a kormegjelölés akár csalóka is lehet.

Hirdetés