A Pécsi Járási Ügyészség vádiratot nyújtott be 12 személlyel szemben, akik ablakfelújítást ajánlva csaptak be számos sértettet szerte az országban.
A vádirat szerint az első- és másodrendű vádlottak gazdasági társaságok ügyvezetői voltak 2019–2022 között. További tíz vádlott a gazdasági társaságok számára üzletkötői munkát végzett.
Az üzletkötők szerte az országban keresték fel a sértetteket, főként időseket, akiknek nyílászáró-szigetelési és ablakfelújítási munkákat ajánlottak fel. A megrendelőkkel nyomtatványt írattak alá, amiben feltüntették az összeget, amit előre elkértek.
https://www.pecsma.hu/hirzona/video-az-elfogasrol-idosek-penzere-utaztak-a-nyilaszaros-csalok/
Azonban az üzletkötők nem tájékoztatták arról őket, hogy az átvett összeget felmérési díjnak tekintik, ami nem jár vissza akkor sem, ha a megrendelő lemondja a munkát, vagy kifogása lenne.
A sértettek abban a tudatban adták át a több tízezer forinttól több 100 ezer forintig terjedő összeget, hogy előleget fizetnek. Többen lemondták a munkákat, ekkor azt a tájékoztatást kapták, hogy az átadott pénz az elvégzett szolgáltatás díja, amit nem kapnak vissza – áll a vádiratban.
Az üzletkötők egyszerűsített energetikai tanúsítványt is ajánlottak, ami persze nem volt
egyenértékű a hiteles dokumentummal, semmiféle értékkel nem bírt.
A vádlottak több esetben azt állították, hogy a szigetelési munkálatokat el kell végeztetni, illetve valótlanul hivatkoztak a társasházak közös képviselőjére. A felmérési díjként átvett összeg fejében az üzletkötők semmilyen munkát nem végeztek.
A vádlottak a bűncselekmények elkövetésével több mint 12 millió forint kárt okoztak közel 100 sértettnek.
Céljuk a rendszeres haszonszerzés volt, ezért az ügyvezetőket és az üzletkötőket üzletszerűen elkövetett csalás bűntettével és csalás vétségével vádolja az ügyészség.
Az első- és a másodrendű vádlottak ezen túlmenően a gazdasági társaságok ügyvezetői tisztségének, illetve a társasági részesedésüknek fiktív átvételével bíztak meg két, rossz anyagi helyzetbe levő férfit. Ők anyagi juttatás fejében vállalták, hogy aláírják a szükséges papírokat, azonban a vállalatokat nem akarták működtetni, részesedésért nem fizettek.
A két vádlottat a gazdasági társaságok ügyvezetőjéként és tagjaként vezették be a
cégnyilvántartásba, amibe ezért valótlan adatok kerültek. A bűncselekmények közokirat-hamisítás bűntettének megállapítására alkalmasak – zárul a vádirat.
Kiemelt képünk illusztráció.