13 C
Pécs
hétfő, november 25, 2024
KezdőlapAbszolut FérfiPécsi régészhallgatók dolgoznak a dombói vár feltárásán

Pécsi régészhallgatók dolgoznak a dombói vár feltárásán

Dombóvár határában, a Kapos déli partján találhatók a Dombai család egykori rezidenciájának maradványai, melyek régészeti feltárására az ország különböző részeiről, többek közt Pécsről érkeztek a szakemberek és önkéntesek. A munka augusztus közepéig tart.

A város önkormányzatának felkérésére Berta Adrián, az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont (BTK) Régészeti Intézetének tudományos segédmunkatársa vezetésével idén is folytatódik a szisztematikus régészeti kutatás.

Mint olvasható az ELKH honlapján, a vár alaprajzát és főbb építési periódusait az előző években már sikerült nagy vonalakban rekonstruálni. A Kapos menti erősség a 14. század legvégén vagy a 15. század elején épült, a korai építmény egy kissé szabálytalan téglalap alaprajzú épület volt, egy-egy épületszárnnyal, feltehetően nyugatra néző kapuval, körülötte pedig kettős fapalánkkal és több méter széles várárokkal.

Az első nagyobb átépítésére a Zsigmond-kor végén kerülhetett sor.

Később a déli épületszárny keleti falára építettek egy pilléreken nyugvó erkélyt, amelynek a nyomait a pilléren még ma is láthatjuk. Végül egy reneszánsz átépítés történt feltehetően az 1520-as években, ekkor egy külső falgyűrűvel kerítették körül a várat, amelynek során a kaputornyot is kibővítették és megerősítették.

Az eddigi feltárásokon előkerült faragott kövek és az írott források alapján az épületet gazdagon ellátták reneszánsz díszítőelemekkel is. A Dombai család vára a 16. század elejére egy mintegy 50-szer 32 méter alapterületű erősség lett – derül ki kutatóközpont tájékoztatójából.

A török hadak a 16. században elfoglalták a várat.

A korszakból fennmaradtak írott adatok elsősorban védelmi célú építkezésekről, amelyek közül egy sánc részletét az előző év folyamán sikerült is megtalálni. A várat a bécsi udvari haditanács 1702-ben leromboltatta.

A területen elkezdődött a déli épületszárny keleti oldalának feltárása is, mely összesen 800 négyzetmétert tett ki, ám a megnyitott felületeken még különböző szakaszokban tart a munka az összegzés szerint.

A kutatók idei terve az, hogy befejezzék az északi épületszárny és a nyugati belső torony, valamint a déli épületszárny korábbi években megkezdett részleges feltérképezését, és folytassák a tavaly felfedezett, előzetesen a török hódoltság korára keltezett sánc feltárását.

A júliusban megkezdett terepi munkálatok előreláthatóan augusztus közepéig tartanak.

További részletek a várról, illetve az izgalmas munkákról itt olvashatók.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő