Új, izgalmas időszaki tárlattal nyitja meg kapuit látogatói előtt a Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztálya június 1-jén. A Lány és ládája című kiállításon 19. századi menyasszonyi ládikókat, és azok különleges szimbólumait ismerhetjük meg.
Mire egy lány eladósorba került, addigra el is készült a ládája, benne a kelengyéjével.
A láda jelképezte a házasság után férje családjánál a személyiségét, helyzetét, ami aztán élete végéig elkísérte – derül ki a JPM lapunkhoz eljuttatott közleményéből.
A pécsi múzeum számos gyönyörű, festett ládát őriz gyűjteményében.
Azért volt szükség a díszítésre, festésre, mert a ládákat a lakodalmas menetben közszemlére tették, a kocsi tetején helyezték el. A ládákra gyakran rákerült az esküvő évszáma, valamint a házasulandó hölgy neve is.
Az igazi különlegesség azonban a ládafia.
Ezt a kis rekeszt a láda rövidebb belső oldalán helyezték el, és sokszor külön fedéllel látták el. Ebbe a titkos kis részbe kerültek azok a kellékek, kiegészítők, amelyek a hölgy ruházatát különlegessé tették – olvasható a pécsi múzeum ajánlójában.
Ilyen gyönyörű, száz vagy épp többszáz éves ládákat csodálhatunk meg a Lány és ládája című tárlaton, melynek java részét egyébként baranyai műtárgyak adják.
Kiemelkedően szép és patinás látnivaló lesz ráadásul az osztály ládagyűjteményének egyik legrégebbi, 1827-ből származó darabja.
A kiállítás online megnyitójára június 1-jén kerül sor a Janus Pannonius Múzeum felületein.
A tárlat ez után kedd és szombat között látogatható 10 és 16 óra között a JPM Néprajzi Osztályán (Pécs, Rákóczi út 15.) a vonatkozó szabályok (szájmaszk, védettségi igazolvány) betartásával egészen szeptember 30-áig.