A 24.hu cikkéből derült ki, mely nevek váltak anyakönyvezhetővé 2021-ben. A lista tartalmaz például török és angol eredetű, illetve különböző fantasy filmekből származó, de a magyar helyesírás szerint módosított neveket. Tavaly közel 700 új keresztnevet szerettek volna adni a szülők Magyarországon – közölte a lappal a Nyelvtudományi Kutatóközpont.
Mint a tudományos főmunkatárs mondta, színesek a névkérelmek, és a nagy százalékuk külföldi név. Hozzátette, a szülők nehezen tudják elfogadni, hogy
magyar állampolgárként minden idegen nevet a magyar kiejtésnek megfelelően, a magyar helyesírás szerint kell bejegyezni.
A legtöbb kérelem éppen azért nem kap zöld utat, mert a nevet a szülők idegen helyesírással kérik – magyarázta.
2021-ben a Nyelvtudományi Kutatóközpont több olyan javasolt nevet is elfogadott ennek ellenére, melyek külföldi eredetűek. Például adható már kislányoknak a Femke, az Alita, a Mildi, a Malajka, a Kassziopeia, a Terra, valamint a Mézi (ami egyébként nem a Shrek mézeskalács-figurája alapján merült fel, hanem az angol Maisie név kiejtését követő változata).
Fiúnevek között 2021-től szerepel a Szotirisz, a Szahel, az Ömer, a Kaled, a Raed, a Dzseferzon, valamint a Rahmel.
Ezek mellett elfogadtak több, két név összetételéből keletkezett női nevet: Annazsófia, Annalea, Annadóra, Annadorka, Elizabella, Minabella. A 2021-es névlistát több, már anyakönyvezhető név valamilyen alakváltozata is bővítette, a női nevek közül ilyen a Rozalin (Rozalind), Zália (Rozália), valamint a Majsa (Majs) férfinévből. Megtalálható a bejegyzésre javasolt nevek között a virágnévi eredetű Iglice női, a helynévként is szereplő Szeben férfinév.
De a fantasy műfajért rajongó szülők sem tétlenkedtek: bővült a férfinevek sora egy újabb (többek között az Aragorn és a Legolas után), a Gyűrűk urából származó névvel, ez az Elládán (a filmekben nem szerepel, csak a könyvekben). Sőt, a Netflixen futó sikersorozat, a Vaják nyomán – a Gerhárd módosított verziója –, a Gerált is adható már kisfiúknak.
Az is kiderült, hogy az utóbbi években a hagyományos keresztnevek szinte kimentek a divatból, a fiúknál a László, József és a János, a lányoknál a Mária, az Erzsébet és a Katalin egyre kevésbé népszerű.
Nem támogatott nevek
Jócskán akadtak olyan nevek is, melyeket a szakértők nem javasoltak anyakönyveztetésre.
- Magyarországon az úgynevezett uniszex nevek – mint a Zuri, az Erin, az Éden, a Nam, a Penda, a Doron, a Zola, a Melek, a Tyler, a Sasha, a Lio és az Angel – bejegyzése nem lehetséges.
- Szintén nem tanácsolták a névjegyzékbe vételét a túlságosan becéző alakú neveknek sem, mint a Marci, a Levi, a Bandi, a Beni, a Nati, a Nuca, a Dorci vagy a Méhike.
- Az elutasított kérelmek között voltak olyan mesefiguranevek, mint a Krisztofóró és a Maugli, valamint kitalált nevek, mint a Pancsi, a Csaky, az Almapille, a Rozs, a Pompánia, a Limpi és a Marcipán.
- Előfordult olyan is, hogy valaki a Vaszilijevics családnevet szerette volna keresztnévnek adni, de ez sem ment át a szűrőn.
- Politikai kicsengése egyetlen javasolt keresztnévnek volt, egy kislányt Leninának szerettek volna elkeresztelni, de ezt nem támogatták.
Pécsett is akadtak izgalmas nevek
A Pécsett 2021-ben világra jött kisbabák nevei közül IDE KATTINTVA mazsolázgathatunk. Persze csak azokat a csöppségeket találjuk meg a honlapon, akiknek a szülei ehhez hozzájárultak. A legszokatlanabb fiúnevek között nekünk feltűnt például a Dzseráld, a Vító, a Ronen, a Mirolárd, a Lionel és az Alpacsínó. A kislányoknál pedig szerepelt Szelesztina, Ájlin és Dzsamilla is.
A Nyelvtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa tájékoztatása szerint a névkérelmezés jogszabályai nem változtak az elmúlt évben, és a honlapjukon található alapelveik sem módosultak. Új jelenség azonban, hogy a hazánkban elismert 13 nemzetiség országos önkormányzatának honlapján is megtalálható már az adott népcsoport névlistája. A szakértő közölte, 2021-ben
az utónévbizottság 108 nevet javasolt anyakönyvezésre, amelyből 63 női és 45 férfinév.
[su_note note_color=”#86ced8″ text_color=”#0c0c0b”]Ha valaki olyan utónevet szeretne bejegyeztetni, amely nem található meg az MTA Nyelvtudományi Intézet honlapján lévő női és férfinevek listájában, akkor ezt hivatalos eljárásban a Miniszterelnökség Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkárságán kell kérvényeznie formanyomtatványon keresztül. Hozzátesszük, EZEKET az alapelveket követnie kell a szülőnek.[/su_note]
2020-ban is jó pár érdekes név került be a jegyzékbe, erről itt írtunk:
https://www.pecsma.hu/abszolut-no/csokolom-a-kis-pandemia-es-szkott-lejohetnek-jatszani/
Kiemelt képünk illusztráció.