Majdnem negyed évszázada vezeti az egyik legnagyobb városi céget Kiss Tibor. A Biokom Nonprofit Zrt. minden területének munkáját kézben kell tartani. Úgy vallja, a munkája a hobbija is: a természet szerelmese, érthető, hogy szívén viseli a környezet sorsát.
– Honnan indult és hová jutott a cég az elmúlt negyed évszázadban?
– Nagy utat járt be a Biokom. Jómagam immár harminc éve dolgozom ezen a területen, a vállalat környezetvédelmi területén én voltam az első dolgozó. A bányák bezárásával kerültem ide. Az első évtizedekben a hulladékgazdálkodás kiépítése volt a fő feladat, sok olyan fiatal szakember került akkor a céghez, akik ma már vezető pozíciókban dolgoznak. Mára egy szakspecifikus területről egy összetett, komplex feladatellátásra alkalmas vállalattá szerveződött át a Biokom. 2010 után szinte a nulláról indultunk – addigra a város önellátó rendszerei csaknem megszűntek, azonban az önkormányzat határozott szándéka volt egy városüzemeltetési cég felépítése. Így mostanra sikerült számos telephelyet létesíteni, fejleszteni az infrastruktúrát és minőségi szakképzett munkaerőre szert tenni.
– További bővítéseket is terveznek? Mik a távlati célok?
– Ez az összetett vállalat az elmúlt hat-hét év eredménye. Mára sok szervezeti kultúrájú cég olvadt be a Biokomba, mostanra vált egységessé a sokarcú vállalat. Úgy vélem, nem a növekedés, hanem a minőség és a hatékonyság folyamatos javítása a cél.
– Munkája melyik része a legnehezebb?
– A legnehezebb talán az, hogy a rendelkezéseinkre álló források végessége miatt sokszor tudni kell nemet mondani pár dologra. Fel kell ismerni, hol van a határ, meddig tudunk elmenni. Ez nem egy hálás feladat, de egy vezetőnek fel kell vállalnia az ilyen döntéseket is.
– Melyik az a terület, amelyre a legnagyobb figyelmet kell fordítani?
– Nem szeretnék kiemelni semmilyen területet, nincs fontosabb vagy kevésbé fontos. Inkább egy élő emberi szervezethez hasonlítanám a cég működését, ahol mindegyik rész ugyanolyan fontos. Magánemberként kicsit favorizálnám a parkerdő-gazdálkodást, hiszen a túrázás szerelmeseként azt vallom, a rengeteg kulturális érték mellett az, hogy Pécs szinte összenőtt a Mecsekkel, egy igazi kincs az idelátogatók számára.
– És melyik területre fér még rá a fejlesztés?
– A feladatok közül a legfontosabb és a legsürgetőbb az út- és járdahálózat folyamatos javítása. Az úthálózat teljes körű felújítása, fejlesztése azonban nem üzemeltetői feladat, ehhez önkormányzati, állami szerepvállalásra lenne szükség. Még rengeteg a tennivalónk, mindig érkeznek újabb kihívások. Nem csak a kisebb utak, de a városi gerinchálózat viszonylatában is.
– A pécsiek visszajelzései alapján melyik szolgáltatással vannak a leginkább megelégedve és melyik kapja a legtöbb kritikát?
– A városi közvélemény-kutatások szerint a legjobban, leghatékonyabban működő feladatkörünk a hulladékgazdálkodás, a szelektív gyűjtés. Ebben hagyományosan jók vagyunk, országos viszonylatban is kiemelkedő mutatóink vannak. Amiben viszont még javulnunk kellene, az az előbb említett közútkezelés. Nem alaptalanok a kritikák, van még tennivalónk, igyekszünk gyorsan és hatékonyan cselekedni.
– Mi az az elv, ami mentén végzi a mindennapi munkáját?
– Életünkben és a munkánk során szerintem a legfontosabb a prevenció, az, hogy minden váratlan szituációra legyünk felkészülve. Ez a felfogás még az eredeti szakmámból ragadt rám, hiszen bányamérnökként tudtuk, hogy ki vagyunk téve a természet szeszélyeinek. Ha nem tesszük meg a megfelelő lépéseket, már csak a szerencsében bízhatunk. Cromwellt idézve: „Bízzál Istenben és tartsd szárazon a puskaport”.
[su_box title=”Névjegy” style=”soft” box_color=”#6bb65f”]Dr. Kiss Tibor 1964-ben született Pécsett, a középiskolát itt végezte, Miskolcon szerzett okleveles bányamérnöki diplomát. 2008-ban szerzett doktori tudományos fokozatot. 1994-től a Biokom ügyvezető igazgatója. Mellette tudományos főmunkatárs a PTE Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karán. Egész életében a természetjárásnak hódolt, fiatalon tájfutó is volt. Rengeteget túrázik még ma is, ennek megfelelően társadalmi szerepvállalásként a Mecsek Egyesület elnöke. Két gyermeke van, fia mérnök, lánya közgazdász.
Családcentrikus ember, szabadidejében a természetjáráson túl kertet művel, olvas, a történelem nagy kedvelője.
Számos szakmai kitüntetése mellett Kiss Tibor nemrég elnyerte a 2017-es Év Településszolgáltatója díjat is a Biokom igazgatójaként a Magyar Közszolgáltatók Egyesületétől. [/su_box]