1 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapAbszolút PécsIlyen volt és ilyen lett Uránváros

Ilyen volt és ilyen lett Uránváros

Uránváros napjainkban egyre népszerűbb a pécsiek körében, parkjait és játszótereit rengeteg család látogatja, a paneleket pedig egyetemisták és nyugdíjasok népesítik be. De tekerjük kicsit vissza az idő kerekét, és nézzük meg, hogy indult a városrész története!

Az uránkutatás 1953-ban kezdődött meg a Mecsekben, 1954 végére pedig már nagyjából ezren dolgoztak a bányászat előkészítésben, valamint az üzemi területek kialakításában. Számukra épült Uránváros, amelynek építése 1956 elején indult. Azelőtt azonban a Szigeti külváros legelő volt, de katonai gyakorlótérként is sokszor és sokat használták, továbbá 1940 és 1956 között repülőtérként is működött.

Mint azt Gál Éva helytörténész elmondta, az első 600 lakás átadására 1956. október 23-án került sor, az év végére pedig Dénesi Ödön építész elkészítette a városrész részletes tervét. Eleinte három épülettípus – az úgynevezett három- és négyfogatú, valamint függőfolyosós téglaépületek – építése folyt, a későbbiekben azonban a ma már mindenki számára ismert paneltechnológia vált dominánssá, ami akkoriban egyébként az építészet csodája volt. Az elavult típustervek alapján emelt első házakban egy-, másfél szobás lakások voltak, ezekben még nem volt fürdőszoba, csupán mosdófülke.  Később nagyobb, összkomfortos lakásokat is építettek.

Jól látszik ez a Kőrösi Csoma utca építésének kezdetén készült képeken is. Akkoriban cipészbolt állt itt, jelenleg közért. Az eget pedig szinte nem is látni a nagyra nőtt fáktól. Akkoriban pedig még a busz is megállt itt. A kép jobb alsó sarkában épül a  „39-es dandár úti általános iskola”, amit ma Radnóti Szakközépiskolaként ismerünk.

Amikor még épült a város új része

uránváros4

A gimnázium pedig építésének idején így nézett ki. Ma már sajnos ennél sokkal leharcoltabb állapotban van.

fortepan_29251

uránváros3

A Bánki Donát utcai általános iskola is hasonló képet nyújt a korról. Még minden patent volt, frissen vakolva a falak, és akkoriban még a gyerekek sem szégyellték a testüket annyira, mint most. A suli azóta több fejlesztésen és felújításon esett át, ma már a kép alapján nehéz is lenne megismerni.

fortepan_29075

uránváros2

Érdekesség, hogy Uránváros utcáit többnyire tudósokról, műszaki szakemberekről és alkotásokról nevezték el. Gondoljunk csak bele: Ajtósi Dürer utca, Jedlik Ányos utca, Bánki Donát út, Bolyai Farkas utca, Puskás Tivadar utca, Zipernowsky Károly utca. A frissen épült panelok között még csak facsemeték ülnek, árnyék és takarás egy szál se. Ma az utca lombos fáktól szegélyezett, átfestett épületektől színes, kevésbé „egyenruhás”.

fortepan_29257

uránváros1

A városrész beépítése 1974-ben fejeződött be, az új teljesen nagyvárosi lakóövezetben körülbelül 6300 lakás épült. Az uránbánya bezárását 1989-ben kezdték, 1997-ben pedig végleg lehúzta a rolót.

Ezzel egy korszak lezárult, de megnyílt egy újabb. A városrész fejlesztési háttere megváltozott, Uránváros Pécs egyik legnépszerűbb lakórészévé vált, mely napról-napra népszerűbb lett a családosok körében.

A régi fotók forrása a fortepan.hu.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő