Szentgyörgyi Dávidot, a pécsi önkormányzat vagyonhasznosító cégének vezérigazgatóját decemberben hívta vissza pozíciójából a pécsi közgyűlés. A visszahívás konkrét okairól juttatott el közleményt lapunkhoz a városháza. Úgy tűnik, a volt vezérigazgató néhány döntése nyomán NER-kedvenc üzleti körök járhattak jól.
Az okok:
- A Király utcában lévő Aranyhajó fogadó és egy Mohácsi úti ingatlan eladása után a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. 2018 első negyedéve óta 159 millió forintra tartott igényt egy ügyvédi letétből. A közlemény szerint az összeget Szentgyörgyi egészen 2019 végéig nem igényelte, ekkor is csak azért, mert Péterffy Attila polgármester utasította erre. Így csak 2019 decemberében jutott hozzá a cég a vételár egy részéhez, de csak kevesebb, mint 22 millió forinthoz. Felmerült, hogy a fennmaradó 137 millió forint egyáltalán rendelkezésre áll-e az ügyvéd számláján, ezért a polgármester vizsgálatot kezdeményezett a Pécsi Ügyvédi Kamaránál.
- Ugyanebben az ügyben egy döntéssel gyakorlatilag lemondott 18 millió forintnyi kötbérről Szentgyörgyi az önkormányzat álláspontja szerint. Az Aranyhajó vevője azt vállalta, hogy 2020 májusáig jelentős fejlesztéseket végez az ingatlanon. A PVh Zrt. vezetője röviddel a 2019 októberi választások előtt egy szerződésmódosítással öt évvel meghosszabbította ennek a határidejét, ezzel gyakorlatilag lemondott a jelentős összegű kötbérről, hiszen semmiféle felújításnak nem volt nyoma, így egyértelmű volt, hogy 2020 májusáig a vevő nem tud eleget tenni kötelezettségének. Az önkormányzat közleményében nem szerepel, de érdemes megemlíteni, hogy az Aranyhajót az a Czéh-Tóth Márk szerezte meg a várostól, akinek egyik cége most a mellette lévő Palatinus szállót is megvette a Danubius Zrt-től. Czéh-Tóth Márkot az elmúlt években több újságcikk kötötte Tiborcz Istvánhoz, Orbán Viktor kormányfő vejéhez.
- A visszahívott vezérigazgató 2019. október 16-án határozott idejű, 2022 februárjáig tartó megbízási szerződést kötött az MSB Zrt-vel projektmenedzsment-szakértői feladatok ellátására bruttó 11 millió forint értékben. Tette ezt annak ellenére, hogy Péterffy Attila október 15-én megtiltotta minden önkormányzati cég vezetőjének, hogy a napi gazdálkodás biztosításán felül kötelezettséget vállaljon. Szintén nem szerepel a közleményben, de fontos információ lehet, hogy az MSB Zrt-t a fideszes vezetésű önkormányzat és cégei nagyon kedvelték. Tulajdonosa, sajtóértesülések szerint, Bánki Erik fideszes országgyűlési képviselő unokatestvére. A Pécsi Stop közérdekű adatkikéréssel derítette ki az októberi választások előtt, hogy az MSB a 2014-2019-es önkormányzati ciklusban közel negyvenmillió forintért dolgozott két városi cégnek, a Pécsi Városfejlesztési Zrt-nek és a Biokomnak. Úgy tűnik, utolsó pillanatban egy határozott idejű, tehát kártérítés nélkül nehezen felbontható szerződést sikerült kötniük a Pécsi Vagyonhasznosítóval is.
Íme a pécsi önkormányzat teljes közleménye:
„Pécs város közgyűlése 2019 december 10-i ülésén azonnali hatállyal visszahívta a Pécsi Vagyonhasznosító (PVh) Zrt. vezérigazgatói mandátumából Szentgyörgyi Dávidot. Az önkormányzati cég vezetőjétől bizalomvesztés miatt vált meg az önkormányzat, ehhez több ügylet vezetett.
A vezető visszahívásának több oka volt, bizalomvesztéshez vezettek egyebek mellett két ingatlan értékesítésének körülményei. A város szívében lévő Aranyhajó fogadó és egy Mohácsi úti ingatlan eladása után a PVh Zrt. 2018 első negyedéve óta 159 millió forintra tartott igényt egy ügyvédi letétből. Az összeget a cég vezetője egészen 2019 végéig nem igényelte, ekkor is csak azt követően fordult levélben a szóban forgó ügyvédhez, hogy erre Péterffy Attila polgármester utasította. Így csak 2019 decemberében jutott hozzá a cég a vételár egy részéhez, és akkor is kevesebb, mint 22 millió forinthoz. Mivel felmerült a kérdés, hogy a fennmaradó mintegy 137 millió forint egyáltalán rendelkezésre áll-e az ügyvéd számláján, ennek kapcsán Pécs polgármestere vizsgálatot kezdeményezett a Pécsi Ügyvédi Kamaránál. A vizsgálat jelenleg is tart.
Szentgyörgyi Dávid visszahívásának oka volt az is, hogy ugyanebben az ügyben egy döntéssel gyakorlatilag lemondott 18 millió forintnyi kötbérről. A fent említett fogadó vevője azt vállalta, hogy 2020 májusáig jelentős fejlesztéseket végez az ingatlanon, ám ez nem történt meg. A PVh Zrt. vezetője röviddel a 2019 októberi választások előtt egy szerződésmódosítással öt évvel meghosszabbította ennek a határidejét, ezzel gyakorlatilag lemondott a jelentős összegű kötbérről.
A PVh Zrt. vezérigazgatója akkor gyakorolt pazarló gesztusokat, amikor a társaság a 2019 üzleti tervében 431 millió forint hiteltörlesztéssel számolt.
A visszahívott vezérigazgató 2019 október 16-án határozott idejű, 2022 februárjáig tartó megbízási szerződést kötött az MSB Zrt-vel projektmenedzsment-szakértői feladatok ellátására mintegy bruttó 11 millió forint értékben. Tette ezt annak ellenére, hogy Péterffy Attila polgármester október 15-én levélben tiltotta meg minden önkormányzati cég vezetőjének, hogy a napi gazdálkodás biztosításán felül kötelezettséget vállaljon.
A fenti ügyek miatt, a további felelőtlen gazdálkodás megakadályozása érdekében Péterffy Attila polgármester kezdeményezésére a pécsi közgyűlés december 10-én visszahívta Szentgyörgyi Dávidot vezérigazgatói mandátumából. Az átvilágítás tovább folyik a PVh Zrt-nél és a többi pécsi önkormányzati cégnél is.„