Egy remek pécsi Facebook-oldalról szemezgettünk, amit mindenkinek látnia kell, akit érdekelnek a régi pécsi bandák, a pécsi könnyűzene története. Úgy tűnik, hogy Liverpool Pécsre már évtizedekkel ezelőtt beköltözött!
Hiánypótló pécsi Facebook-oldal indult pár éve Pécsről, mely egy-egy fotón keresztül mutat be olyan helyi, vagy épp környékbeli együtteseket (és zenészeket), akiket máshogy szinte nem is lehet, annyira rövid ideig léteztek, annyira ritkaság számba mentek, vagy akár annyira egyszeri és megismételhetetlen volt a produkciójuk.
A „Pécs könnyűzenei életének története” című oldalon tehát nem hiába nincsenek hanganyagok vagy videoklipek a megannyi pécsi bandához csatolva. Az oldal szerkesztője (pontosabban szerkesztői, ha nem hagyjuk figyelmen kívül a pécsi olvasók tevékeny munkáját) nem szűkíti le a palettát a ritka pécsi rockbandákra. Találhatunk itt régi pécsi vendéglátós együtteseket, beat- és popzenekarokat, improvizációs összeállásokat is.
Nagyjából a ’60-as évektől indul a zenélő nosztalgiavonat, sok-sok fontos, megannyi pécsi számára meghatározó, a legtöbbek által nem is ismert megállóval, csak győzzük böngészni! Íme, néhány példa arra, hogy Pécs régen is rávert Liverpoolra:
A nagyon pécsi nevű Eosin 1968 környékén alakult, a fenti képen az akkor 500-as Ipari Szakmunkásképző Intézet zenekaraként lépnek épp fel az 1969-es keszthelyi Helikon ünnepségen.
Ugorjunk egy évtizedet, ők itt fent a HC, azaz a Hiány Cikk Csoport 1978-ból. Sokan már a név alapján helyesen tippelhetnek: pécsi punk bandáról van szó. Itt épp az Urán klubban őrültködnek a tagok, Sár József, Ferencsics Gábor és Schmidt Ferenc, valamint Lakatos Zoltán, a banda technikusa.
A Facebook-oldalhoz egy olvasó által eljuttatott fényképen a Bungalows együttes látható, akik a ’70-es évek elején zenéltek a városban. Az oldal látogatóinak aktivitását és segítőkészségét jól példázza, hogy a fenti fotóhoz a szerkesztő segítséget kért, ugyanis nem ismerte a zenekar tagjait, illetve azt sem, hogy mikor és hogyan indult a banda. Erre jött Juczi János, a zenekar szólógitárosa, aki felsorolta a tagokat és leírta, hogy Gyárvárosban kezdték, 15-16 évesen, majd a meszesi József Attila Művelődési Házban csináltak bulikat (és leírta a tagcserék hosszú sorát is).
A fent látható kép nem egy együttesről készült, hanem az első igazi pécsi gitárpárbajról, ahol a város legjobb gitárosai játszottak közösen és villantották meg virtuozitásukat. Hogy kik ők? Kásádácz József (azaz Kási), Tátrai Antal „Stoni”, Katona Tamás és Kaszás Csaba. A szemfülesek gyorsan kiszúrhatták, hogy a kép a néhai Ifjúsági Ház Billentyű Klubjában készült.
Több, mint 4 évtizeddel ezelőtt, 1973-ban készült ez a fotó a zseniális nevű pécsi Pokol 3 együttesről, akik ezzel a névvel az 1967-ben alakult Procol Harum brit rock együttes nevére játszottak rá trükkösen. Az együttes tagjai: Tátrai Antal „Stoni”, Boros Mátyás (dob) és Pfaffenbüchler Imre (basszusgitár).
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=PpwNc-Y74nw”]
Végre, egy olyan együttest is találtunk ezen az oldalon, akiket meg is hallgathatunk a YouTube-on! Ők voltak a Candy, a ’80-as évek „egyik legnépszerűbb pécsi pop zenekara”, akikből a fenti 1987-es képen csak Szabó Norbert billentyűs, a zenekar agya látható, aki épp a Nevkó előtti téren nyomja, ahol egyébként épp egy utcabált tartottak.
Egy kis érdekesség még a végére: a pécsi Határőr zenekar, azaz a HÖR 1978-ban. A HÖR – mint írják az oldalon – azon zenekarok egyike volt, melyek a sorkatonai szolgálat során alakultak, olyan zenészekből, akik nem vesztették el lelkesedésüket angyalbőrben sem.
Persze mindez csak a jéghegy csúcsa, az oldal tele van ismeretlen, rövid életű bandákkal, szóval érdemes böngészni rendesen!