9 C
Pécs
szombat, november 16, 2024
KezdőlapAbszolút PécsPécs testvére, a vajdasági kultúrfőváros

Pécs testvére, a vajdasági kultúrfőváros

Pécs és a szerbiai Újvidék nyolc éve kötötték meg azt a testvérvárosi szerződést, mely a mai napig él és virágzik. A következőkben bemutatjuk, hogyan lett Szerbia második legnagyobb városa és egyben egyik legnépszerűbb turistacélpontja Pécs testvére, hogy a két város miként működik együtt, és hogy milyen látványosságokat érdemes megnézni Vajdaság gyöngyszemében.

Pécs és Újvidék 2009 júliusa óta ápolják a mai napig gyümölcsöző testvérvárosi kapcsolatukat. Páva Zsolt, Pécs polgármestere és Igor Pavlicic, a második legnagyobb szerbiai város korábbi első embere Újvidéken írta alá a két település közötti testvérvárosi szerződést. A megállapodás szövege szerint a két város közös célja, hogy elősegítsék a két nép, Magyarország és Szerbia történelmének és kultúrájának kölcsönös, részletesebb megismerését, és hogy megerősítsék a Pécs és Újvidék lakói közti barátságot.

A Szerb Nemzeti Színház épülete

Ahogy minden testvérvárosunk esetében a fentiek mellett Pécs és Újvidék a gazdaság, a kereskedelem és az idegenforgalom, a kultúra, a művészetek, az oktatás és a sport, valamint a kisebbségek közötti partnerség fejlesztése területén is kiépítettek és kiépítenek kapcsolatokat a szerződés megkötése óta.

Újvidék neogótikus templomát látni kell (fotó: balkaninfo)

A két város már a 2010-es Európa Kulturális Fővárosa program során is együttműködött, számos program keretében mutatták be a szerb kultúra szépségeit Pécsett, Újvidéken pedig a magyar kultúra került reflektorfénybe. Igor Pavliĉić és delegációja Pécsett ünnepelték a testvérvárosi szerződés megkötésének első évfordulóját az EKF-évben, 2010. július 9-én. Megtekintették a Cella Septichorát, a Zsolnay- és a Vasarely Múzeumot, majd ellátogattak a pécsi szerb közösség székházába, és felkeresték a „Vuk Karadžić” szerb gyermek- és ifjúsági tábort, mely az EKF-program egyik fontos kisebbségi rendezvénye volt Pécsett.

Idén januárban, a Magyar Kultúra napjának alkalmából Újvidék is köszöntötte a várost, ami azért is fontos, mert Újvidék 2021-re elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet, melyben Pécs sokat segített testvérvárosának tapasztalatai megosztásával. Miloš Vučević, Újvidék polgármestere így köszöntötte Pécset:

“A kultúra területén elért sikereket csakis testvérvárosaink segítségével és támogatásával érhettük el, akik közül sokan a kulturális együttműködést felelősséggel és magas színvonalon ápolták. Ezek között a városok között különösen hálásak vagyunk Pécs városának, vezetésének, kulturális élete minden szereplőjének, valamint számos, a kultúra területén tevékenykedő intézményének, akik minden alkalommal készek voltak tanácsaikkal segítséget nyújtani. Városaink a jövőben is megtesznek majd mindent a gyümölcsöző testvérvárosi kapcsolat, a kiváló együttműködés és a cserekapcsolatok érdekében”.

Az újvidéki zsinagóga egykoron

A két város jó barátságát remekül példázza, hogy mikor Újvidék 2020-as EKF-címéről két éve értekeztek Pécsett (a Zrínyi utcában átadott szerb ortodox kápolna kapcsán is), Rade Drobac, Szerbia magyarországi nagykövete kiemelte, hogy Pécs 2010 után is megmaradt kulturális fővárosnak, hiszen véleménye szerint „pezsgő művészeti élete, sokszínűsége, multikulturális mivolta” feljogosítja erre.

Legutóbb pedig, idén novemberben bizonyosodott be, hogy Újvidék és Pécs között nem csupán papíron létezik a testvérvárosi kapcsolat. A 10 éve sikeres Pécsi Íróprogramról van szó, melynek során már rengeteg nemzetközi író vendégeskedett Pécsen, és számos pécsi író látogatott külföldre. Az íróprogram partnere most épp Újvidék, vajdasági írók, irodalmárok érkeznek a városba, Pécsről pedig először jövő év tavaszán utazhatnak Újvidékre írók. A két város történetében egyedülálló együttműködést az idén alakult Novi Sad 2021 Alapítvány kezdeményezte.

Valóban a kultúra városa

Pécs és Újvidék tehát nagyon jóban vannak egymással, de persze nem csak ezért érdemes ellátogatni a Vajdaság Autonóm Tartomány több mint 300 ezres lakosságú, soknemzetiségű – szerbek, magyarok, horvátok, szlovákok, svábok és ruszinok lakta – székvárosába. Újvidék ugyanis nem csak a szerb ipar, politika, sport, egészségügy és pénzügy, hanem az egyetemi élet, a tudomány, a kultúra központja is megannyi galériájával, múzeumával, könyvtárával, színházával és mozijával. Jó tudni azt is, hogy akárcsak Pécs, az 1970-es években Újvidék is a helyi underground élet fellegvára volt sok punk és avantgárd bandájával.

Újvidék Modena utcája (fotó: ilovenovisad)

Újvidéken egyértelműen látni kell a Szerb Nemzeti Színház épületét, valamint az Újvidéki Színházat, melyet „Magyar Színházként” is emlegetnek, hiszen ebben a teátrumban az előadások magyar nyelven futnak. Újvidék főterén áll a gyönyörű városháza, de itt található még a neogótikus katolikus templom is, és innen nyílik a népszerű Zmaj utca, melynek végén található az újvidéki szerb érsek palotája, a Vladičanski dvor. Innen érdemes elsétálni a Duna utcára, melynek végén a Duna park várja a pihenni vágyókat.

Végezetül egy kis érdekesség: Újvidéken született többek között Bada Tibor festő, költő és előadóművész, a Tudósokból és a festményeiről ismert drMáriás (azaz Máriás Béla), Szőke Zoltán színművész, Szeles Mónika kilencszeres Grand Slam-győztes teniszezőnő és Rátgéber László kosárlabdaedző is.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő