Hirdetés
Egy néhány napja, szakmai konferencia keretében elhangzott előadást vett videóra a pécsi virológus azzal a céllal, hogy közérthetően és mégis a tudomány számára szintén hasznos módon foglalja össze a vakcinafejlesztések múltját, jelenét és jövőjét a koronavírus kapcsán. A kisfilmet a Virológia Pécs oldalon tették közzé.
Azt ajánljuk, az alig több mint félórás videót mindenki nézze meg!
Többek között ezeket az érdekességeket mondja el a pécsi szakember a koronavírusról:
- A koronavírusok csoportja szerepel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) listáján az X-betegségek között, mely olyan kórokat gyűjt össze, amik közül többet ma még nem ismerünk, de a jövőben kihívások elé állítják majd az emberiséget.
- Emberi koronavírusból jelenleg 7 ismert, ezekből 3 képes halálos megbetegedést okozni, például a most tomboló SARS-CoV-2.
- A koronavírus elleni vakcina fejlesztésének komoly tudományos feltétele volt, hogy a szakemberek ismerték korábbról a tüskefehérjét, mely kulcsszereplő lehet az oltóanyag kifejlesztésében. Éveket spóroltak meg az eddigi tudományos kutatások és eredmények révén a tudósok.
- A most zajló vakcinafejlesztési eljárások és tapasztalatok jó eséllyel integrálódnak majd a jövőbeli járványok elleni küzdelembe is.
- A legnagyobb kérdőjelet a vakcinafejlesztés terén az jelenti, hogy nem ismert a természetes immunitás mibenléte.
- Kétféle immunitásról beszélhetünk a légzőszervi vírusok esetében.
- A vakcinafejesztés esetében két kulcsfontosságú elemet kell figyelembe venni: a biztonságosságot és a hatásosságot.
- 180 koronavírus-oltóanyagfejlesztéssel kapcsolatos projektet tart számon a WHO. Ezek közül jó pár van már előrehaladott klinikai fázisban.
- Óvatos optimizmusra lehet okunk. A legoptimálisabb esetben jövőre gyárthatnak megbízható vakcinát.
Íme, itt nézhetjük meg a kisfilmet:
Hirdetés