Hirdetés

A díjátadón Péterffy Attila polgármester hangsúlyozta, hogy a város hálás a díjazottaknak azért a fáradhatatlan munkáért, amelyet a roma közösségért és Pécs sokszínűségéért végeztek és végeznek.

Április 9-én délelőtt adták át a 2023-ban alapított Bogdán János-díjat, amelyet olyan roma és nem roma polgárok és közösségek kaphatnak, akik sokat tettek Pécs roma közösségének kirekesztése ellen. Az önkormányzati elismerést idén a Pécsi Tudományegyetem Romológia és Nevelésszociológia Tanszéke, valamint Ádám Zoltán Munkácsy-díjas festőművész, az egyetem művészeti karán működő Festészet Tanszék 2022-ben elhunyt adjunktusa kapta.

A díjat a Városházán tartott ünnepségen Péterffy Attila polgármester adta át Lengyel Péternek, a PTE Művészeti Kar dékánjának (ő vette át Ádám Zoltán posztumusz elismerését) és Cserti Csapó Tibornak, a romológia tanszék vezetőjének.

Cserti Csapó Tibor

A polgármester beszéde kezdetén kiemelte, hogy az elismerés azoknak a polgároknak és közösségeknek szól, akik fáradhatatlan munkájukkal és elkötelezettségükkel hozzájárulnak a roma közösség társadalmi befogadásához, oktatási és kulturális fejlődéséhez, valamint a megértés és együttműködés erősítéséhez.

Lengyel Péter átveszi a díjat Péterffy Attilától
Lengyel Péter átveszi Ádám Zoltán díját a polgármestertől

A több mint 25 éve működő Romológia és Nevelésszociológia Tanszék méltatásakor elmondta, hogy a tanszék több tudományágat átfogó megközelítésével, kutatásaikkal és képzéseikkel érdemben hozzájárulnak a roma közösségek társadalmi integrációjához és az oktatási egyenlőtlenségek csökkentéséhez. Mint mondta, munkásságuk nemcsak a tudományos életben, hanem a mindennapokban is valódi társadalmi hatást gyakorol, hiszen a tanszéken végzett hallgatók számos területen segítik a közösségek erősödését és a befogadóbb társadalom kialakulását.

– Másik díjazottunk sajnos már nem lehet közöttünk, hiszen 2022 decemberében váratlanul elhunyt. Ádám Zoltán festőművész életműve és embersége örök példaként szolgálhat számunkra. Ő nemcsak kiemelkedő művész volt, hanem egy olyan ember, aki mély érzékenységgel és elhivatottsággal fordult az elesettek és a társadalom peremén élők felé. Munkái, legyenek azok portrék, grafikák vagy szobrok, a roma közösség mindennapjainak és küzdelmeinek hiteles lenyomatai. Élete során nem csupán alkotott, hanem aktívan részt vett a közösségek támogatásában, kiállításokat szervezett, tanított, és minden eszközzel segítette a roma kultúra láthatóságát és elismertségét. Halála pótolhatatlan veszteség, de öröksége velünk marad, és továbbra is inspirációt nyújt mindannyiunk számára – fogalmazott Péterffy Attila.

Végezetül a polgármester hangsúlyozta, hogy a város hálás a díjazottaknak azért a fáradhatatlan munkáért, amelyet a roma közösségért és Pécs sokszínűségéért végeztek és végeznek.

– Munkásságuk bizonyítja, hogy az oktatás és a művészet képes hidakat építeni emberek és kultúrák között. Bízom benne, hogy példájuk még sokakat ösztönöz hasonló elkötelezettségre és felelősségvállalásra – zárta beszédét a városvezető.

Galériánk az eseményről:

Kiemelt képünkön Cserti Csapó Tibor látható.

Hirdetés