Mind a minimálbér, mind a szakmunkás minimálbér összege nőtt 2013-ban. A munkaadóknak nem mindegy, hogy ki fizeti ki a többletköltséget, még sincs jelentkező a támogatásra.
Ez évtől nőtt a legalacsonyabb bérek összege: a minimálbér 93 000 forintról 98 000 forintra, míg a szakmunkás minimálbér 108 000 forintról 114 000 forintra emelkedett. A kormány azonban minimálbér-emelési támogatást nyújt a leginkább érzékeny 260 ezer munkahely megőrzése céljából, amelyre 10 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben.
De nem igényelheti mindenki ezt a segítséget, ugyanis mindössze tizenegy ágazatban fizeti a kormány fél évig a régi és az új bér közti különbséget, abban az esetben, ha a munkáltató kérelmét elfogadja a területi munkaügyi hivatal.
A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint a támogatásra jogosult ágazatok TEÁOR besorolás alapján a következők: élelmiszergyártás, textil-, ruha- és bőripar, fafeldolgozás, bútorgyártás, valamint az épületek építése és a speciális szaképítés, a szálláshely szolgáltatás, a vendéglátás, és a kiskereskedelem.
A Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja arról tájékoztatott minket, hogy naponta 20-25 érdeklődő keresi meg e célból a Befektetés Ösztönzési Osztályt.
– Baranya megyéből eddig összesen nyolc kérelem érkezett: 1 a ruhaipar, 2 az élelmiszeripar, 3 a kereskedelem és 2 az építőipar területéről. Ám, aki eddig nem töltötte ki az adatlapot és nem adta le kérelmét, az sem késett el, hiszen május 31-ig még nyugodtan megteheti – ismertette a helyzetet Janovics László, megyei kormányhivatal Munkaügyi Központjának igazgatója.
A támogatást pedig várhatóan májusban egy összegben kapja meg a munkáltató – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A kormány ugyanakkor nem csak a többletköltséget, hanem az arra eső járulékokat is átvállalja. Az összeg felhasználását pedig ellenőrzik, a támogatott cégeknek elszámolási kötelezettségük van a munkaügyi központ felé.