1 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapPRAgykontroll: kulcs a sikerhez és a fejlődéshez

Agykontroll: kulcs a sikerhez és a fejlődéshez

Kiben ne merült volna már fel a gondolat az élete egy bizonyos pontján, hogy változásra vágyik, hogy fejlődni szeretne, vagy az, hogy egészségesebb akar lenni? Mindez bárki számára elérhető: a Silva-féle agykontroll segítségével megtanulhatjuk, hogyan uraljuk elménket. A stresszkezelő és önfejlesztő módszerről Domján Áronnal, az agykontroll-tanfolyamok oktatójával beszélgettünk.

– A képzésen a Silva-féle agykontrollt oktatják, de mi is ez pontosan?

– Egy relaxációs módszer, amelynek a segítségével egy mélyen ellazult, de még tudatos állapotot érhetünk el. A tanfolyamon ezt gyakoroljuk be: megeddzük az agyat és az elmét, hozzászoktatjuk ehhez az úgynevezett „alfa” állapothoz.

– Miben segít, ha ebbe a relaxált állapotba kerülünk?

– A testünk ilyenkor rengeteg feszültséget és stresszt képes feldolgozni. Ennek hatására nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak, békésebbek lehetünk. Pozitív hatása a simaizmok működési zavarával összefüggő problémák kezelésében is segít. Ilyenek például a különböző látás- és bőrproblémák vagy a magas vérnyomás – ezekre lehet pozitívan hatni az agykontroll technikáival. Tapasztalataink azt mutatják, hogy a fejfájás és a migrén is csökkenthető vagy akár teljesen megszüntethető ezzel a módszerrel.

– Kiknek ajánlott a tanfolyam?

– 14 éves kortól szinte bárkinek, hiszen minden korosztály találhat megoldást a saját élethelyzetében felmerülő problémákra. A fiatalok, diákok a tanulásban vagy sportolásban tudnak vele jobb eredményt elérni. Ehhez már az első alkalmon gyakorlunk memóriafejlesztő módszereket, de megtanuljuk azt is, hogyan csökkenthető a vizsgadrukk.

A felnőttek egyensúlyt keresnek. Ebben az életszakaszban a feladatok feltornyosulnak, és nehéz megtalálni a harmóniát a munka és a magánélet között. Ha az ember megtanulja ellazítani magát, az egyensúly megteremthető. Az a szintű stresszoldás, amit egy jó fürdőzés, vagy egy kellemes kirándulás adhat, agykontrollal is elérhető mindössze 10-20 perc alatt.

Az idősebb korosztályban pedig már megjelennek az egészségügyi problémák, fájdalmak, nehézségek. Pszichoszomatikus problémák enyhítésére is hasznos technikákat tanulunk. A veszteség feldolgozásában, a gyászfolyamatban is segíthet a módszer alkalmazása.

– A stresszlevezetés és az egészségügyi problémák javítása mellett mire alkalmazható még az agykontroll?

A sportolóknak is sokat segít, amit saját példámból is tapasztalok. Az agykontroll-technikák használatával a WKF karate magyar bajnoki címig eljutottam. Emellett számos válogatott sportoló alkalmazza a módszert, de az amatőrök kiteljesedéséhez is hozzájárul.

– Hogyan javítható a sportteljesítmény?

– Az egyik módszer a mozdulatok mentális gyakorlása, amikor elképzeljük, hogyan kell helyesen kivitelezni egy mozdulatot. Ez ugyanúgy javítja a teljesítményt, mint a fizikai gyakorlás. Vannak olyan technikák is, amellyel megtanulhatunk figyelni a test állapotára és jelzéseire a sporttevékenység közben.

– A képzésen tanult módszerek a mindennapokban is alkalmazhatók?

– Teljes mértékben, hiszen a tanfolyam éppen arra készít fel, hogyan alakítsuk át a hétköznapokat relaxációval és helyes gondolkodással. A program egy négynapos mentális tréning, amikor előadás formájában megbeszéljük, majd begyakoroljuk a technikákat. A gyakorlás nagyon fontos, hiszen így lehet a legjobban elsajátítani a tanultakat.

– Ki volt az, aki felfedezte, hogy az agykontroll ilyen hatásos? Hogyan terjedt el a világban?

– Az agykontroll módszere José Silva nevéhez fűződik, aki egy mexikói származású, de az amerikai Texasban élő rádióműszerész volt. A gyermekeinek akart segíteni, hogy jobban menjen a tanulás, ezért kezdte el vizsgálni az agy mérhető elektromos működését. Megfigyelte, hogy bizonyos tudatállapotokban máshogy működik az agy. Mélyen relaxált állapotban például nagyobb áramerősségű hullámokat bocsát ki, vagyis az agy ellenállása ilyenkor kisebb, jobban lehet rá hatni. Kísérletei alapján dolgozta ki a módszert, az első tanfolyamot pedig 1967-ben tartotta.

– Magyarországon mikor terjedt el a módszer?

– Az első agykontroll könyv 1989-ben jelent meg, a tanfolyamok pedig 1990-ben indultak, amelyeket eddig itthon már több mint 300 ezren végeztek el. Pécsett is a kezdetek óta tartunk képzéseket nagy érdeklődés mellett. Tavaly olyan sok volt a jelentkező, hogy első nap nem is fértünk be a terembe. Idén viszont egy nagyobb helyiséget kaptunk, szóval ilyen nem fordulhat elő.

Itt a lehetőség, hogy Te is elsajátítsd az agykontroll technikát, hogy jobban megismerd és fejleszd magad. Vegyél részt a Pécsen induló, hétvégi tanfolyamon!

Időpont: 2023. november 18-19., 25-26.

Helyszín: Corso Hotel Konferenciaterme (7626 Pécs, Koller utca 8.)

Oktató: Domján Áron

Jegyértékesítés online: https://domjanaron.hu/tanfolyam/54

Jegyértékesítés személyesen: PécsPont Tourinform, 7621 Pécs, Széchenyi tér 1. Telefon: (06 72) 511 232; nyitvatartás: H-P: 9-17; Sz: 9-14

(x)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő