Kiszámoltuk, mi mindenre lehetne költeni azt az irdatlan összeget – 6 milliárd forintot – amit az önkormányzattól, azaz minden egyes pécsitől csak idén elvesz az állam.
Iparűzési adó, építményadó, különböző téritési díjak: ezeket a pécsiek azért fizetik be a pécsi önkormányzatnak, hogy a helyhatóság azzal jól sáfárkodjon. Fejlessze a közszolgáltatásokat és helyi intézményeket, újítson fel utakat, járdákat, indítson a város élhetőségét erősítő beruházásokat, támogasson hasznos kezdeményezéseket, szervezeteket, programokat. Azaz a pécsiek igényeinek ismeretében, helyben megszületett döntések alapján ez a pénz itt, helyben hasznosuljon.
Ezt a jól működő rendszert zilálják szét azok az évről évre növekvő kormányzati elvonások, amelyek idén minden eddiginél nagyobb terhet jelentenek az önkormányzatnak.
Hatmilliárd forint. Ennyi az idei sarc. Ennyit von el a kormányzat 2025-ben Pécstől. Irdatlan összeg. Egy átlagember számára már-már elképzelhetetlenül hatalmas. Éppen ezért megpróbáltuk láthatóvá tenni: összeszedtük, mi mindent lehetne belőle létrehozni, vásárolni, ha nem tenné rá kezét az állam.
Ebből a pénzből 2025-ben újra fel lehetne építeni az új vásárcsarnokot (3,8 milliárd), a Misina TetőPontot (1,2 milliárd), és még egyszer fel lehetne újítani a Lauber Dezső Városi Sportcsarnokot (1,1 milliárd). Tehát egyszerre mindhárom beruházást meg tudnák ismételni.
Az elvett 6 milliárdból bőven kijönne negyven darab BYD elektromos busz. A mostani 18 pécsi e-buszhoz hozzátéve ezzel már a napi használatban lévő flotta 60 százaléka lehetne modern elektromos jármű. Ha jövőre sem vonnak el kevesebbet, akkor már a teljes flotta elektromos lehetne, ami egyébként Magyarországon egyedülálló lenne.
6 milliárd forintból minden egyes pécsi háztartásnak 85 ezer forintnyi piaci utalványt tudna adni a város. Ezzel csökkenthetők lennének az élelmiszerek folyamatos drágulása által sújtott lakosság terhei, és egyben segíteni lehetne a helyi kereskedőket, kistermelőket.
Nagy siker Pécsett a közösségi költségvetés, a Dönts Velünk! program. Ha a hatmilliárdot ide forgatná be a város, akkor a tíz Pécsiség Zónában egyenként 600 millió forintból valósulhatnának meg a pécsiek által kívánt projektek. Hogy mit lehet megcsinálni 600 millióból? A Hétszínvirág Bölcsőde korszerűsítése például 500 millióba került, akárcsak a Diána téri piac felújítása. A Zöld Kapu Projekt, azaz a Steinmetz tér felújítása pedig 600 millióba.
Mindegyik felsorolt fejlesztés – a megvalósultak, és azok is, amik az elvonások miatt egyelőre nem valósulhatnak meg – a pécsiek életminőségét emeli, illetve emelné. A kormányzati elvonások pontosan ezt az életminőség-emelést akadályozzák nagy mértékben. Az állam ezt a hatmilliárdot valójában nem a pécsi önkormányzattól, mint jogi személytől veszi el, hanem minden egyes pécsitől az újszülöttől legidősebb polgárig.