Sportajánló sorozatunk rendhagyó résszel jelentkezik. Egy volt országos bajnok rock’n’roll táncos, ma tánctanár, pontozóbíró osztja meg az olvasókkal tapasztalatait versenyzői múltjáról, és igyekszik kedvet csinálni ahhoz, hogy – akár az ő nyomdokaiba lépve – akrobatikus rock’n’roll táncot tanuljanak a gyerekek.
Mi az az akrobatikus rock’n’roll?
Ha ezt a szóösszetételt halljuk, lelki szemeink előtt egy táncoló páros jelenik meg, amelynek férfi tagja a csillogó, csinos táncruhás hölgyet a magasba dobja, szaltók, emelések, látványos sportelemek sorát vonultatják fel, miközben remek zenére a rock’n’roll tánc alaplépéseit variálják. Erre a szintre eljutni azonban csak hosszú évek kemény munkájával lehet. Akrobatikus elemeket nagyjából a középiskolás korú fiatalok alkalmazhatnak a versenyeken. Előtte csupán az alaplépések koreografikus elemeit váltogatják a táncosok.
Timer Péter az 1980-as évek végén, 11 évesen, egy plakáton szereplő felhívás alapján jelentkezett rock’n’roll tánctanfolyamra. Mai szemmel nézve már „öreg” volt a sportág elkezdéséhez, hiszen manapság már 5-6 évesen kezdenek táncolni a gyerekek. Ennek ellenére elérte, hogy akkori párjával, Bötkös Líviával országos ‘A’ kategóriás bajnok legyen.
Miért rock’n’roll?
Ma, táncpedagógusként azt vallja, hogy a gyerekeknek a tánc művészi oldalát kell először megmutatni. Később, ha már a szerelem kialakult, jöhetnek a fizikai inspirációk is – a felnőttkori érrendszeri- és szívproblémák, elhízás megelőzése.
– A gyerekekben iszonyú fizikai erő buzog. Ezeknek az energiáknak a lekötésére az egyik legmegfelelőbb mozgásforma a rock’n’roll, amelyből később kinőheti magát a látványos elemekre épülő akrobatikus vonulat is. Ez a műfaj 90%-ban sport, a művészeti része kicsi – vallja Timer Péter, az iDanceStúdio vezetője. – A tánc maga a művészi vonulatot képviseli, az, hogy szép ruhában az embereket gyönyörködtető produkcióval, egy partnerrel járhat be valaki országot, világot. Ugyanakkor a néhány alaplépésre épülő, akrobatikus elemekkel megfűszerezett mozgás inkább a sport kategóriába tartozik.
Kik, hogyan táncoljanak?
Ezt a műfajt manapság is inkább a lányok kedvelik. Sokkal több lány vesz részt az edzéseken, mint fiú. Ők általában többfős csoportokban formációs táncokat adnak elő, kevesebb akrobatikus elemmel.
Testfelépítést tekintve akár a ducibb lányok és fiúk is hozzáfoghatnak a sportághoz, hogy a későbbi, túlsúly miatt kialakuló betegségeket megelőzzék. A sérülések és a maradandó ízületi károsodások elkerülése érdekében fontos, hogy az edzésen megfelelő bemelegítő, majd levezető gyakorlatokat végezzenek a résztvevők.
Akik versenyszerűen szeretnének foglalkozni a roc’n’roll tánccal, jelentkezhetnek művészeti iskolákba vagy táncstúdiókba. Ezekben elsajátíthatják a tánclépéseket, majd a megfelelő életkor elérése után ezeket kibővítik az akrobatikus elemekkel. A versenyzés és a felkészülés során a gyerekek megtapasztalhatják, hogy eredményt csak kemény munka után érhetnek el, hogy lemondásokkal jár az, ha sikeresek szeretnének lenni. A fegyelmet, a kitartást, a célokért tenni akarás képességét fejleszti a versenysport. Gyermekként nem elvárás – és nem is lehet az –, hogy a táncosok a táncedzéseken kívül erőnléti edzéseken vegyenek részt. Később azonban fontos az is, hogy konditeremben erősítsék testüket, vagy balett alaplépések elsajátításával fejlesszék mozgáskultúrájukat.
A rock’n’roll táncosok, ha már nem kívánják ezt a műfajt művelni, más társastánc területen is megállják a helyüket. Timer Péter például rock’n’roll táncos karrierje után megszerezte a Profi Latin Magyar Bajnok címet és egyebek között Európa-bajnoki 18. helyezést ért el Kvitová Veronika oldalán, akivel közösen saját stúdiójukban szeretnének táncos utánpótlást nevelni.