-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapTOPAlaptalan feljelentések: három, az önkormányzatot érintő eljárást is megszüntettek

Alaptalan feljelentések: három, az önkormányzatot érintő eljárást is megszüntettek

Hoppál Péter, Bognár Szilvia, és Körömi Attila is feljelentést tett korábban, hűtlen kezelésre gyanakodtak. Mivel a feljelentések alaptalanok voltak, a rendőrség bűncselekmény hiányában mindhárom eljárást megszüntette. Lapunk megkapta a rendőrségi határozatokat, az alábbi cikkben összefoglaljuk azok tartalmát.

Hoppál és a zebrák

A fideszes országgyűlési képviselő májusban tett feljelentést, melynek nyomán hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult a Baranya vármegyei rendőr-főkapitányságon, amit végül a Somogy vármegyei rendőrök folytattak le elfogultság miatt. 

Hoppál feljelentése szerint míg Pécsett 28 gyalogátkelőhely kialakítása több mint egy milliárdba került, addig a hasonló mohácsi program során mindössze 3,5 millióba került egy okos zebra kialakítása. A fideszes politikus szerint ez szándékos túlárazás, ami felveti a hűtlen kezelés gyanúját.

A nyomozás során a rendőrök bekérték a beruházásra, tervezésre és kivitelezésre vonatkozó dokumentumokat a pécsi és a mohácsi önkormányzattól is. Kiderült, hogy Hoppál az almát hasonlította össze a körtével. Míg ugyanis Mohácson meglévő zebrákat alakítottak át okossá, addig Pécsett számos járulékos munkát, átalakítást kellett elvégezni a gyalogátkelőhelyek kialakításán kívül. Például négy helyszínen jelzőlámpát telepítettek, három helyszínen autóbusz öblöt helyeztek át, két támfalat építettek, gyalogos kapcsolatot biztosító járdaszakaszokat és járdaszigeteket építettek összesen több száz méter hosszan, a kapcsolódó közvilágítást is ki kellett alakítani, és a közműkiváltásokat, a csapadékvíz-elvezetést is ebből az összegből valósították meg. Az eljárás azt is megállapította, hogy a projekt folyamán történt költségnövekedés is indokolt volt, és minden döntés a szabályoknak megfelelően zajlott. 

A rendőrség ezért a nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntette.

Bognár és Ruzsa

Bognár Szilvia önkormányzati képviselő feljelentése szerint Ruzsa Csaba Pécs gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere összeférhetetlen helyzetet teremtett, mivel 2021. szeptember 30.  és 2023. április 30. között megbízási szerződés keretében havi 200 ezer forint átalánydíjat kapott a Focus Ventures Tőkealap-kezelő Zrt.-től, a gazdasági társaság Befektetési Bizottságában betöltött tisztségéért. A feljelentő álláspontja szerint összeférhetetlenség miatt nem tölthette volna be az alpolgármesteri tisztséget, így a részére havi rendszerességgel kifizetett munkabérre nem volt jogosult, és ez hűtlen kezelés gyanúját veti fel. (A cég befektetési bizottságába Ruzsát, akárcsak Csizmadia Péter fideszes képviselőt Péterffy Attila delegálta az önkormányzatot képviselő tagnak.)

Az eljárás során a rendőrök több alkalommal kértek adatokat és iratokat a Pécs jegyzőjétől, valamint a Focus Venturestől.

Beszerezték Pécs jegyzője és a Baranya Vármegyei Kormányhivatal között lefolytatott adatkérések iratmásolatait, amelyek az alpolgármesteri tisztséggel kapcsolatos esetleges összeférhetetlenségre vonatkoztak. Tanúként hallgatták ki dr. Csizmadia Pétert, és a feljelentő Bognár Szilviát is.

Végül megállapították, hogy nem lehet pontos következtetéseket levonni az összeférhetetlenségre vonatkozóan, ami a bizottsági tagság és az alpolgármesteri tisztség együttes betöltése miatt merült fel. Leszögezték azt is, hogy a vélelmezett összeférhetetlenséggel kapcsolatban korábban senki nem kezdeményezett eljárást, a törvényességi felügyeletet ellátó Baranya Vármegyei Kormányhivatal álláspontja szerint erre már utólagosan nincs is lehetőség.

“Mivel Ruzsa Csaba alpolgármester a hivatali feladatát ellátta, munkavégzésében nem akadályozta a bizottsági tagként végzett tevékenysége. Ruzsa Csaba részére havi rendszerességgel kifizetett munkabér, megbízásánál és munkaszerződésénél fogva

megalapozottnak tekinthető. Mivel vagyoni hátrány nem keletkezett a gazdálkodásban, így a bűncselekmény elkövetése kizárt” – áll a rendőrség határozatában.

A Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság a nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntette.

Körömi és a bőrklinika

Körömi Attila, aki indult az őszi időközi pécsi önkormányzati választáson, feljelentést tett a Baranya Vármegyei Főügyészségnél, amelyet az ügyészség továbbított a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság számára, az eljárást végül szintén a tolnaiak folytatták le.

A feljelentésben foglaltak szerint Pécs közgyűlése úgy döntött, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő  volt Bőrklinika tulajdonjogát csere jogcímen átruházza az Amandula Kft.-re. Az ügylet során az önkormányzaté lett a Mandulás kemping. A vevőnek az ingatlanok közötti értékkülönbözetet ki kellett fizetnie. Körömi szerint az ingatlanok értéke nem lett helyesen meghatározva, a várost vagyoni hátrány érte, ami felveti a hűtlen kezelés gyanúját. 

A rendőrök a nyomozás során az önkormányzattól beszerezték a csereszerződés másolatát, az ingatlanforgalmi szakvéleményeket, a volt bőrklinika kapcsán lezajlott licitlejárás teljes iratanyagát és az adásvétellel kapcsolatos önkormányzati döntést, valamint az üggyel kapcsolatos egyéb releváns dokumentumokat. Több tanút meghallgattak.

A következő megállapításokra jutottak:

  • az önkormányzat hosszú távú városfejlesztési tervei megvalósításához vissza kívánta vásárolni a Mandulás kempinget, amelyhez a Bőrklinika volt az egyetlen olyan ingatlanja, amelyet évek óta nem hasznosít és olyan értékkel bír, amely cserealapot képezhet;,
  • az érintett ingatlant az önkormányzat korábban liciteljárás során is megpróbálta értékesíteni, azonban nem járt sikerrel;
  • kellő vagyonkezelői gondossággal eljárva értékbecslő véleményét is beszerezték, amelyet az ügylet megkötése előtt aktualizáltak, valamint igazságügyi szakértővel is ellenőriztettek;
  • a szakértő a szakmai szabályok szerint állapította meg az ingatlanok értékét;
  • az önkormányzat által megbízott szakértő reális értékre becsülte fel az ingatlanokat;
  • az ingatlanok értéke közötti különbözet kiegyenlítésre került, így a felek között értékarányos adásvétellel vegyes csereügylet jött létre.

Az önkormányzat tehát a legnagyobb gondossággal járt el. 

A rendőrség szerint vagyoni hátrány nem keletkezett és vagyonkezelői kötelezettségszegés sem történt, így bűncselekmény hiányában a nyomozást megszüntették.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő