Országos programsorozata keretében ma délelőtt Pécsett tartott konzultációt az Egyensúly Intézet. A téma az állam, az önkormányzatok és a piaci szereplők közti szerepmegosztás volt.
A Városházán megrendezett eseményen Pécs véleményformálói széles körben képviseltették magukat, hiszen helyi politikusoktól kezdve, civil szervezetek képviselőin keresztül városi cégek, vagy épp a Pécsi Nemzeti Színház vezetőjéig sokan fogadták el a meghívást. A programot szervező Egyensúly Intézet igazgatója, Boros Tamás a program elején elmondta, hogy intézetük régóta foglalkozik már alternatív víziók és szakpolitikai javaslatok kidolgozásával, most it épp egy ilyet készítenek, ezért is indították útjára a 15 hazai települést körbejáró sorozatukat. Kistelepülésekre és nagyvárosokba egyaránt ellátogattak, hol jobb, hol pedig baloldali vezetésű helyekre, hogy az állam és az önkormányzatok közti szerepmegosztásról diskurálhassanak a helyi véleményformálókkal.
– Az Egyensúly Intézetben sokféle ember dolgozik – szögezte le Boros. – Politikai elemzők, közgazdászok, szociológusok, de még klímaszakértők is vannak a csapatunkban, ugyanis abban hiszünk, hogy minél több különböző hátterű ember dolgozik és gondolkodik együtt, annál inkább vagyunk képesek kitörni a saját buborékunkból.
Az esemény házigazdájaként Ruzsa Csaba, Pécs gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere köszöntött mindenkit, és hangsúlyozta, milyen fontos is a konzultáció témája, szerinte ugyanis rendkívül érdekes kérdéskör, hogy az államnak és az önkormányzatoknak miben kell együttműködnie, melyek azok a területek, közszolgáltatások, amelyek egyik, vagy épp másik „gazda” kezében vannak jobb helyen.
– Itt most nem az a cél, hogy a ma fennálló rendszer kritikája legyen a fő szempont – szögezte le Ruzsa. – Ez nem egy politikai gyűlés, itt a szakmai kérdésekről szeretnénk egy értelmes diskurzust folytatni a megjelentekkel.
Egy rövid prezentációval Filippov Gábor, az Egyensúly Intézet kutatási igazgatója számot be legfrissebb eredményeikről. Azt vizsgálták, hogy a konzultáció témáját adó kérdésekről mit gondolnak az emberek. Több érdekes megállapítás lehetett tenni a számok alapján – például azt, hogy a politikai jelenleg a társadalom igen kis hányadát érdekli komolyabban. Az azonban feltétlenül fontos, hogy a helyi politika még mindig jobban képes megmozgatni a lakosságot, mint az országos ügyek.
A konzultáció érdemi része ezt követően kezdődött meg, Boros Tamás mediálása mellett egyfajta kerekasztal-beszélgetést folytattak a résztvevők, ahol politikusok, cégvezetők és civilek is kifejtették, hogy mit gondolnak az állami és az önkormányzati feladatok kapcsolatáról.