-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátÁllatvédelem a járvány árnyékában: a következő év még nehezebb lehet

Állatvédelem a járvány árnyékában: a következő év még nehezebb lehet

A 2020-as esztendőben a koronavírus bizony fenekestül forgatta fel az emberek életét. Amiről viszont jóval kevesebb szó esik, az az állatvilág. Házi kedvenceink persze valószínűleg nagy örömmel fogadják, ha egy hatósági karantén miatt 10 napig, megállás nélkül a gazdival lehetnek, azonban nagy kérdés, hogy az állatmentéssel és állatvédelemmel foglalkozó szervezetek hogyan élik meg az utóbbi hónapokat. Körbenéztünk kicsit, hogy az ezzel foglalkozó pécsi szervezetek milyen nehézségekkel találták szembe magukat. 

Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a pandémia nemcsak az emberi szervezetet képes károsítani, hanem bizony kis állataink mindennapjait is megnehezítheti. Pláne, ha örökbefogadásra váró, mentett, vagy épp beteg jószágokról van szó. Három olyan pécsi állatmentő szervezettel beszélgettünk a koronavírus okozta nehézségekről, amelyek az ő munkájukat érintik, és amelyek húsbavágó nehézségeket okoznak az utóbbi hónapokban.

https://www.pecsma.hu/zoldzona/rengeteg-haziallat-kerul-utcara-a-gazdik-virustol-valo-felelme-miatt-holott/?fbclid=IwAR2xlBVMIkPQaskMgE6p1PAn7KILGOUREr5r-ofAZXqD7D8FSHKE3DbabB0

Jelentős bevételkiesés

Farkas Tamás, a Misina Természet- és Állatvédő Egyesület elnöke rögtön azzal kezdte, hogy a tavaszi, és a mostani helyzetet érdemes különválasztani.

– Amikor az év elején megjelent a vírus, és sorban egymás után zárt be minden, nekünk is zárlatot kellett elrendelnünk – mesélte Farkas. – Akkor több csapatra osztottuk a munkatársakat, hogy, ha bárki megbetegedik esetleg, ne kelljen a teljes állománynak karanténba vonulnia. Emellett csak előre jelzett időpontban tudtunk látogatókat fogadni, és csak úgy, ha örökbefogadási szándékkal érkeznek, hogy megnézzék a leendő kedvencüket. Sajnos rendezvényeinket és programjainkat is le kellett mondanunk, beszüntettük a kutyaiskolát, több szakkörünk is futott előtte, amelyeket le kellett állítanunk, és a kutyaterápiás foglalkozásokat sem tudtuk megtartani, hiszen kórházakba, iskolákba nem mehettünk érthető okból. Később lazultak a szabályok, így kicsit fellélegezhettünk mi is, most azonban, hogy itt a második hullám, és jönnek az újabb szigorítások, nekünk is le kellett mondanunk például az iskolai csoportfoglalkozásainkat.

Farkas Tamás elmondta, hogy természetesen mindez jelentős bevételkiesést jelent számukra, ugyanakkor azt is megjegyzete, hogy szívmelengető az az összefogás, amit tapasztalt az utóbbi hónapokban. Ugyan az elmúlt évekhez képest jóval kevesebb adományt kaptak, mégis, nagy számban érkeznek a felajánlások.

– A korábbi tendencia az volt, hogy aki adományozott nekünk, az leginkább személyesen jött el hozzánk, hogy átadja felajánlásait – mondta a Misina elnöke. – Mivel a személyes kontaktok száma a vírushelyzet miatt alaposan lecsökkent, így nem meglepő, hogy a csökkent az adakozás is.

Elmaradó programok

A bevételkiesés általános jelenség az állatvédelemmel foglalkozó egyesületeknél, ezt támasztják alá a Baranyai Radikális Állatvédő Alapítvány elnökének szavai is.

– Az adományozás szempontjából érintett minket érzékenyen a Covid megjelenése – jelentette ki Dezső Kármen. – Korábban rendszeresen szerveztünk adománygyűjtő és örökbefogadó eseményeket, amelyek a különböző korlátozások miatt idén sajnos elmaradtak. Ezeken a programokon jelentős anyagi támogatások folytak be, amelyek elmaradása alaposan megnehezíti a dolgunkat. Ezzel egyidőben, a tavasszal szinte bevonzottuk a beteg kutyusokat, akiknek az orvosi költségei nagyon jelentősek. Azt nem merem egyértelműen kijelenteni, hogy a koronavírus következménye mindez, de lehet összefüggés. Sokan kerültek nagyon nehéz anyagi helyzetbe, vesztették el a munkájukat. Ha megbetegszik a kutyájuk, macskájuk, és még chip sincs benne, könnyen lehet, hogy rajta próbálnak spórolni.

Baranyai Radikális Állatvédő Alapítvány logója

Dezső Kármen azt is megjegyezte, hogy tavasszal rendkívüli mértékben nőtt meg az örökbefogadási hajlandóság. Elmondása szerint ez persze egyfelől örömteli, és érthető is. Sokan maradtak otthon, hirtelen lelkessé váltak, és szerettek volna egy háziállatot. Ugyanakkor az alapítványnak ez nem kicsit nehezítette meg a dolgát.

– Mi kizárólag úgy adunk örökbe állatot, hogy előtte nagyon alaposan leinformáljuk a leendő gazdit – mondta el lapunknak Dezső Kármen. – Ha sok a jelentkező az nagyon sok plusz munkát is jelent nekünk. Azt tudni kell, hogy mi például most ketten csináljuk az alapítvány ügyeit. Szerencsére többnyire jól sikerült a gazdijelöltek szűrése, azonban a tavasszal örökbeadott kutyusok közül kettőt így is visszahoztak hozzánk.

Mi lesz az 1%-okkal?

Ugyanerről számolt be Bach Zsóka is, a Pécs Környéki Állatmentő Alapítvány kuratóriumi tagja.

–  Muszáj szigorúnak lennünk, amikor örökbeadunk egy állatot – jelentette ki Bach. – Vannak olyan szabályok, amelyeket az örökbefogadónak el kell fogadnia. Ilyen a chipbehelyezés és az oltások költségének adomány formájában történő kifizetése, vagy a kötelezően vállalt ivartalanítás is. Emellett megnézzük, hogy hova kerül majd a kutyus. Ha az érdeklődő akár csak egyik feltétel kapcsán is kifogást emelne, akkor kizárjuk őt az örökbefogadásból. Az jól látszik, hogy a kedv valóban megnövekedett, tavasszal nálunk például rengeteg cicát és kutyust fogadtak örökbe. Nyilván sokkal több időt töltöttek otthon az emberek, ez lehetett az ok. Eddig e tekintetben jók a tapasztalataink, még senki sem hozott vissza állatot hozzánk tavasz óta.

A Pécs Környéki Állatmentők is szembesültek az anyagi nehézségekkel, már csak azért is, mert ők évek óta jártak rendszeresen különböző eseményekre.

– Ezek nagyon jó alkalmat kínáltak az adományok gyűjtésére, és most gyakorlatilag ez a forrás teljesen elapadt – mondta szomorúan Bach Zsóka. – Az számunkra nagyon nagy szerencse, hogy a legutóbbi 1%-os felajánlásokból nagyon sok jött össze. Persze azt nem tudhatjuk, mi lesz jövőre.

Éppen ettől tart Farkas Tamás is, a Misinánál már készülnek rá, hogy a következő év talán még nehezebb lehet.

– Igen, az 1%-tól nagyon félünk – ismerte el Farkas. – Látjuk, hogy sokan veszítették el a munkájukat, és az is természetes, hogy ilyenkor nem tudnak annyira adakozni az emberek. Főleg, hogy most ismét egy nehezebb időszak köszöntött ránk a korlátozások miatt. Tavasszal, amikor több szakma is állami kedvezményeket, könnyítéseket kapott, mi is kértük a kormányt, hogy az állatvédelemre is gondoljanak. Sajnos nekünk nem jutott ebből, és nem néz ki úgy, hogy ez változni fog. Pedig ez óriási segítség lehetne.

Persze akármi is van, az állatvédelemmel foglalkozó, többnyire lelkes magánemberek, akik munkájuk, vagy épp „munkanélküliségük” mellett segítenek a kidobott, megunt, út szélén kallódó beteg jószágoknak, így is mindent megtesznek azért, hogy ha már az alapítványok és szervezetek szenvednek is, ők ebből a lehető legkevesebbet vegyék észre. Farkas Tamás például arról beszélt, hogy gondolkoznak a bankkártyás adományozási lehetőség fejlesztésén, illetve a névleges örökbefogadáson is a Misinánál. A Baranyai Radikális Állatvédő Alapítvány most épp néhány klikkert bocsájtott áruba, hogy az így befolyó pár száz, jó esetben néhány ezer forintot a fennálló tetemes állatorvosi tartozásra fordíthassák, illetve töprengenek azon is, hogy néhány online licittel jussanak egy kis plusz bevételhez. Míg a Pécs Környéki Állatmentő Alapítvány nagyon bízik abban, hogy december közepén meg tudják tartani hagyományos rendezvényüket, az Állatok karácsonyát. Ha ez sikerülne, az számukra azt jelentené, hogy tavaszig vehetnének egy nagy levegőt.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő