1 C
Pécs
vasárnap, január 26, 2025
KezdőlapPécs AktuálAmi tilos a bicikliseknek

Ami tilos a bicikliseknek

Több egymásnak ellentmondó híreszteléssel találkoztunk a biciklis szezon beköszönte óta: sokan nem tudják ugyanis, hogy pontosan mi tilos és mi szabad a kerekezőknek. Elmagyarázzuk.

A jó idő, a fesztiválszezon és a biciklis időszak beköszöntével az új KRESZ miatt számos kérdésben bizonytalanság van a pécsi kerekezők között. Molnár Katalint, a megyei rendőrség szóvivője segít eligazodni, mit is szabad.

Ihatunk vagy sem, ez itt a kérdés!

Sokan azt hiszik, hogy tavaly óta szabadon iszogathatunk mindenféle alkoholt tekerés előtt, hiszen enyhítették a szabályt. Ez nem igaz.

Az elengedett kormány miatt szabálytalan...
Az elengedett kormány miatt szabálytalan…

Az igazság, hogy 5-50 ezer forintos helyszíni bírságot kaphatunk, ha főútvonalon (sárga, rombusz alakú tábla jelzi ezeket) tekerünk bármennyi alkohollal is szervezetünkben. A büntetés emelkedik, ha a légalkoholszint 0,25 mg/l vagy a véralkohol 0,5 ezreléknél magasabb, azaz ha egy átlagos férfi két sörnél vagy két feles pálinkánál többet iszik. Ez esetben fix 60 ezer a büntetés.

Ha nem főútvonalon – hanem akár bicikliúton – haladunk, a fenti alkoholszinttel még tekerhetünk, viszont, ha csak egy kicsivel is átlépjük, akkor fix 30 ezer forintot fizettetnek velünk.

Prizmákat nézhetnek...
Prizmákat nézhetnek…

Mi van, ha nincs küllőprizma vagy első-hátsó macskaszem, csengő?

Azt tudjuk, hogy sok tartozékkal kell rendelkeznie a biciklinek (6/1990. KöHÉM rendelet 116 §-a), ha ezek közül nincs meg minden – például hiányzik a csengő, a küllőprizma vagy az egyik fék nem működik – szabálysértés miatt kell felelni. Itt megengedőbb a törvény: ha megússzuk, csak figyelmeztetnek, rosszabb esetben 5 ezer forintos helyszíni bírságot kapunk.

Tilos a telefon!

A legtöbben azt hinnénk, hogy csak autóban tilos kézben tartott mobiltelefont használni, pedig a biciklin is az. – Még a lámpánál, álló helyzetben sem engedélyezett, helyszíni bírságot róhat ki, vagy szabálysértési feljelentést kezdeményezhet az intézkedő rendőr – figyelmeztet Molnár Katalin. A helyszíni bírság kötelező mértékű, ráadásul busás, 10 ezer forint. Ha eljárás indul, mert például nem ismerjük el a dolgot, már 20 ezer forint lehet a büntetés.

A kormányt fogni kell…

Ugyanilyen bírságokat kaphat az is, aki lazításképpen kiegyenesedik, s – ha rövid időre is – elengedi a kormányt. Aki így biciklizik, az szabálysértést követ el, még akkor is, ha egyik kezével még fogja a kormányt. Csak az irányváltoztatás szándékának karral történő jelzése megengedett.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő