Miközben sorra újulnak Pécs iskolái és óvodái, miközben a gyerekek egyre korszerűbb és szebb intézményekben tanulhatnak, hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy miként is néztek ki Pécs sulijai évtizedekkel ezelőtt, építésük korában. Szeretnénk ezt most orvosolni, tehát íme, néhány nosztalgikus kép Pécs megannyi iskolájáról.
Az elmúlt pár hónapban Pécsett olyan sok iskola és óvoda újult és újul meg. Felsorolni is fárasztó lenne azt a megannyi felújítást, korszerűsítést, sportpálya-átadót, melyeknek köszönhetően a pécsi gyerekek jobb és szebb épületekben tanulhatnak. Szép jövő előtt állnak tehát a város oktatási intézményei, minket azonban most a múlt érdekel, ahonnan és amikor a pécsi sulik elindultak. A pécsi sulik és ovik építésének idejéből, korai éveikből válogattunk jó pár képet, melyek remekül át tudják adni az adott kor szellemét is, csak hogy nagyot robbanjon a nosztalgiabomba.
Az alábbi kép közel 100 éve készült, az 1920-as években, és az akkori Apponyi teret ábrázolja, amit ma már Köztársaság térként ismerünk. A tér még csak épül, a helyén valaha álló korcsolyapálya már nem létezik. A Köztársaság Téri Általános Iskola még nem épült meg, viszont balra a Petőfi utcai iskola épülete látszik.
Uránváros 1962-ben, építése-fejlődése kezdetén elég foghíjas képet nyújt a nagy üres terekkel és az épülő hétemeletesekkel. Az egyik ilyen épülő társasház tetejéről kattintották az alábbi képet, melyen az 1959-ben átadott 39-es dandár úti Általános Iskola látható, amit ma már Radnóti Miklós Közgazdasági Szakközépiskolaként ismerünk. Látható a fotón, hogy ekkoriban még közlekedtek lovas szekérrel a városban.
A kontraszt kedvéért álljon itt egy másik kép 1962-ből, melyen lovas szekér nincs, viszont egy Volga van! A legendás autócsoda pedig épp az Építők útjai ipari iskola előtt áll, amit már csak TÁSI-nak ismerünk.
Így nézett ki a Radnóti gimi 1957-ben, mikor még építették:
Egy évvel az alapítása után így nézett ki a Bánki Donát utcai Általános Iskola 1964-ben. Közben meg a háttérben épül az egyik hétemeletes a 39-es dandár úton, a későbbi Radnóti gimi közelében.
Ha pedig valaki kíváncsi arra, hogy hogyan nézett ki az 1969-ben felhúzott TÁSI, az vessen egy pillantást az alábbi fotóra, melyen lényegében mai szemmel nézve felismerhetetlen az azóta nagyon megváltozott helyszín.
Ha már TÁSI, ezen az 1973-as fényképen a Testnevelési Általános Iskola új épülete látható, a Jedlik Ányos utcából:
A Türr István utcai óvoda építését láthatjuk ezen az 1958-as fotón. Ma már itt a Baranya Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Nevelési Tanácsadó intézménye áll. A ferdén sorakozó lakóépületek pedig a Körösi Csoma Sándor utcát jelzik.
Íme, a Móricz Zsigmond téri Általános Iskola látképe 1964-ből, amikor még nem álltak a Nagy Lajos király útján (akkoriban Szalai András út) a panelházak. Ezt az iskolát ma Jókai Mór Általános Iskolaként ismerjük, akkoriban pedig teljesen új suli volt Pécsett.
Sajnos nem sok képet lehet találni a kertvárosi iskolák építéséről, ez az 1985 körül készült felvétel sem a legjobb minőség, de arra a azért jó, hogy lássuk: így épült az Árpád fejedelem Általános Iskola.
Ilyen volt egy 1944-es pécsi ballagási meghívó a Mi Asszonyunk Női Kanonokrend zárda-iskolájába, ami egyébként 1948-tól, az államosítástól fogva vette fel a Leöwey Klára Gimnázium nevet, és változott meg teljesen.
Végül menjünk kicsit kifelé, kelet felé. Ezen az 1961-es fényképen a Gyárvárosi Általános Iskola épülete látható, ahol ma némileg nagyobb forgalom van a néhai Fürst Sándor utcát „felváltó” 6-oson.