-1 C
Pécs
szerda, január 22, 2025
KezdőlapCsemegeAmit a munkaszerződésről tudni érdemes

Amit a munkaszerződésről tudni érdemes

A munkaüggyel kapcsolatos hírekben gyakran hallhatunk olyan esetekről, amikor a munkáltató jogtalanul bánik a munkavállalóival. Ilyenkor a dolgozóknak ügyvédhez kell fordulni, aki érdekképviseletet biztosít számukra, és segít a jogaik tudatosításában, érvényesítésében is. 

A Berényi Kristóf Ügyvédi Iroda munkavállalók számára is nyújt jogi szolgáltatásokat, így ide bátran lehet fordulni a munkajoggal kapcsolatos kérdésekkel, problémákkal. Amennyiben ügyvédhez fordulnak a munkavállalók, akkor a munkaszerződésük lesz az egyik legfontosabb dokumentum, ami alapján az ügy jogi értelmezése történik.

Mit nevezünk munkaszerződésnek?

A munkaszerződés egy olyan hivatalos dokumentum, amelyet a munkavállaló és a munkáltató írásban köt meg egymással a munkaviszony létesítésekor. Ez az irat rögzíti a felek jogait, kötelezettségeit, valamint a munkavégzés alapvető feltételeit – például a munkakört, a munkabért és a munkaidőt – is magában foglalja.

A munkaszerződésnek az a célja, hogy mindkét fél számára egyértelmű, kiszámítható és jogilag védhető keretet biztosítson a munkaviszony fennállásának időtartama alatt.

Egy olyan dokumentumról van szó, amely mind a munkáltató, mind pedig a munkavállaló számára világos útmutatást ad a munkaviszony során felmerülő jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatban. Egyértelművé teszi, hogy mik a munkáltató jogos elvárásai, másfelől viszont védi a munkavállalót is a jogszerűtlen bánásmódtól. 

A munkajogi törvény kimondja, hogy a munkaszerződést kötelező elkészíteni, e nélkül tehát nem jöhet létre a munkaviszony. Ha ez mégis megtörténik, akkor a munkáltató jogszabálysértést követ el.

Milyen tartalmi elemei vannak?

A munkaszerződés tartalmát minden esetben a hatályos jogszabályok határozzák meg, amelyek kötelezően előírnak bizonyos tartalmi elemeket, melyek a következők:

  • A felek megnevezése
  • A munkakör pontos meghatározása
  • A munkavégzés konkrét helye
  • A munkabér, illetve az egyéb juttatások
  • A munkaidő
  • A munkaviszony kezdete
  • A munkaviszony időtartama

Emellett a dokumentum magában foglalja a próbaidő időtartamát, valamint a felmondási feltételeket mind a munkáltató, mind pedig a munkavállaló részéről.

Hogyan lehet megszüntetni, felmondani a munkaszerződést?

A munkaszerződés megszüntethető közös megegyezéssel, melynek lényege, hogy a felek megállapodnak a munkaviszony megszüntetésének időpontjáról, illetve annak feltételeiről. 

A munkáltató, illetve a munkavállaló egyoldalúan is dönthet a munkaszerződés felmondásáról, mely esetben figyelembe kell venni a munkaszerződésben meghatározott felmondási időt.

Ha a munkáltató mondja fel a szerződést, akkor minden esetben világosan meg kell indokolnia ennek okát. A munkavállaló indoklás nélkül felmondhat.

Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók, amikkel tisztában kell lenniük a dolgozóknak a munkaszerződéssel kapcsolatban. Amennyiben szakszerű tanácsadásra vagy érdekképviseletre van szükségük, akkor a Berényi Kristóf Ügyvédi Irodához bátran fordulhatnak.

(x)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő