Sokak legnagyobb félelme, hogy a koronavírus által okozott részleges kijárási tilalom és a számtalan korlátozás elhúzódása miatt veszélybe kerül a nyári üdülés, lefoglalt utazások. Azért bizakodunk benne, hogy idén is élvezhetjük a balatoni naplementét, a kellemes nyárestéket. Ahogy minden évben, a katasztrófavédők idén is megkezdték a szúnyoggyérítést annak érdekében, hogy az esetleges jól megérdemelt pihenés minél zavartalanabb legyen. Az pedig, hogy a szúnyogoktól kapnánk el a koronavírust, szerencsére teljes mértékben kizárt.
Április első napjaiban hivatalosan is elindult az irtás, amit a katasztrófavédelem koordinál. Első lépésként biológiai eljárással lépnek fel a szúnyoglárvák ellen.
A biológiai eljárás azért fontos, mert a szúnyoglárvákat támadja, amikből aztán később kifejlődhetnének a szúnyogok. Előrelátó módon, a szakemberek már március közepe táján megkezdték a rovarok tenyészőhelyeinek felmérését.
Különösen indokolt volt most a gyors fellépés, az irtás mielőbbi kezdése, mivel a hirtelen beköszönő tavaszias időjárás pillanatok alatt felgyorsította a lárvák fejlődését. Elsőként a Velencei tónál indult meg a gyérítés.
Mi is az a biológiai eljárás?
Az eljárás arról szól, hogy a lárvák fejlődési helyeinél folyadékot juttatnak a vízbe, nádasokba, ami kifejezetten a kis vérszívókra gyakorol pusztító hatást. A fehérjét tartalmazó folyadékot egy olyan talajlakó baktérium termeli, ami maga a természetben is előfordul, azaz a biológiai eljárás minden vegyszertől mentes.
A katasztrófavédelem azt is írta honlapján, kiemelt céljuk, hogy nagyobb arányban történjen a biológiai szúnyoggyérítés. Ehhez viszont fontos a szakértők munkája, akik feltérképezik a lárvák kifejlődési helyeit. A korábbi évek tapasztalatai alapján ez a hazai tavaknál és a nagyobb folyóknál kezdik (Duna, Tisza, Dráva, Kőrösök, Rába).
A kémiai irtás is teljesen ártalmatlan
A kémiai szúnyoggyérítés egészen őszig szokott tartani. Ez a klasszikus, légi úton történő irtás repülőgépek segítségével. Általában a biológiai irtás után pár héttel szokott kezdődni, a katasztrófavédelem honlapján mindig megtalálhatóak az adott hétre tervezett gyérítési helyszínek. Elsőbbséget élveznek azok a térségek, ahol a csípésszám/fő/óra érték meghaladja az 50-es számot.
A levegőbe kibocsátott anyag is, a biológiaihoz hasonlóan, csupán a szúnyogokra hat, számunkra teljesen ártalmatlan – ezt mindig hangsúlyozna kell a katasztrófavédelemnek.
EBBEN a korábbi cikkünkben írtunk arról, miként is történik az egyes régiók feltérképezése, hogyan kérvényezhetjük az irtást.
Az ÁNTSZ pedig egy kis tájékoztatót is készített mindenről, amit a szúnyogokkal, szúnyogirtással kapcsolatban tudni érdemes.
NEM terjesztik a koronavírust!
Teljességgel kizárt annak a lehetősége, hogy a koronavírust szúnyogok is terjesszenek. Erről Kemenesi Gábor pécsi virológus beszélt egyik videójában, ahol a vírus állatokkal való kapcsolatát taglalta.
A szakértő elmondta, a SARS-CoV-2 egy teljesen új emberi vírus, nem vérrel, hanem cseppfertőzéssel terjed, így hangsúlyozta: arra, hogy szúnyogok terjesszék, az esély zérus, nulla. A szúnyogban képtelen szaporodni ez a vírus, már csak ezért sem lehetséges ez a feltevés.
Kemenesi Gábor 6.05-től beszél a szúnyogokról: