Egyiptomban vasárnap hajnalban kivégeztek hat embert, akiket terrorvádak alapján tavaly októberben ítélt kötél általi halálra egy kairói katonai törvényszék, és akik közül a Human Rights Watch (HRW) emberjogi szervezet szerint legalább hárman ártatlanok voltak.
Az egyiptomi sajtó szerint ugyanakkor a reggel öt órakor felakasztott elítéltek vezető pozíciókat töltöttek be az ország legveszedelmesebb terrormilíciájában, az Anszár Beit al-Makdiszban, amely tavaly év vége óta az Iszlám Állam dzsihadista szervezet egyiptomi ágaként tevékenykedik. Egy hetedik halálraítélt továbbra is szökésben van, két másik vádlott életfogytiglani börtönbüntetést kapott.
Az ügyészség azzal vádolta őket, hogy 2013 márciusában Kairóban két rajtaütéses támadás során a biztonsági erők hét tagjával végeztek. Az egyik merénylet egy katonákat szállító buszt érte, majd két nappal később fegyveresek lerohantak egy dél-kairói ellenőrzőpontot.
Az erőszakcselekményekre reagálva a hadsereg támadást indított egy elhagyatott raktárépület ellen a főváros feletti el-Kaljúbíja tartományban, de a véres kimenetelű terrorellenes műveletben egy dandártábornok és egy ezredes életét vesztette.
A HRW idén áprilisban a kivégzések leállítására szólította fel az egyiptomi hatóságokat, a jogvédők szerint ugyanis az utóbbi akció helyszínéről elnevezett Arab Sarkasz sejt tagjaiként nyilvántartott gyanúsítottak közül legalább hármat már hónapokkal az eset előtt letartóztattak.
Az érintettek családjai már 2013 végén kérvényt nyújtottak be a főügyészségnél, amelyben felvilágosítást kértek az őrizetbevettek hollétéről – jelentette a HRW a vasárnap kivégzett vádlottak ügyvédjét idézve.
A börtönhatóságok jelentése szerint az ítéleteket azután hajtották végre, hogy a vádlottak kimerítették az összes jogi lehetőséget a bírói határozat megfellebbezésére. Szedki Szobhi honvédelmi miniszter idén márciusban helyt adott mind a hét halálos ítéletnek, elutasítva a védelem fellebbezését.
A kivégzéseket egy fél nappal azután hajtották végre, hogy fegyveresek agyonlőttek három bírót és az őket szállító sofőrt a Sínai-félsziget északi részén fekvő el-Arís városában. Az egyiptomi közvélemény szerint a merénylet válasz volt arra, hogy ugyanaznap egy kairói büntetőbíróság halálra ítélte a 2013. július 3-án elmozdított iszlamista exelnököt, Mohamed Murszit és a mögötte álló Muzulmán Testvériség mozgalom számos vezetőjét.